12.01.2022, 19:00

Vyhnite sa chybám v daňovom tlačive. Tu je návod, ako ho vyplniť správne

Pravidlá daňového priznania treba poznať. Prinášame odpovede na otázky, ako pri ňom postupovať v roku 2022.

Vyhnite sa chybám v daňovom tlačive. Tu je návod, ako ho vyplniť správne
Zdroj: HN/Peter Mayer

 1. JE VYPLNENIE DAŇOVÉHO PRIZNANIA ZLOŽITÉ?

Nie, vyplnenie tlačiva daňového priznania vám bude trvať len niekoľko minút. Použijete buď formulár daňového priznania typu A, alebo daňového priznania typu B zverejnené vo Finančnom spravodajcovi na rok 2021. Tlačivo daňového priznania typu A má šesť strán. Tlačivo daňového priznania typu B má 13 strán a tri prílohy, ktoré sú jeho neoddeliteľnou súčasťou, aj keď sa nevypĺňajú. Formulár daňového priznania môžete: vyplniť priamo vo vašom počítači, odkiaľ si ho po vyplnení vytlačíte, alebo vytlačiť a ručne vyplniť, alebo vyplniť priamo vo vašom počítači a pomocou kvalifikovaného elektronického podpisu alebo na základe dohody o elektronickom doručovaní podať elektronicky. Prílohy môžete podať elektronicky, ale aj inými prostriedkami, keďže ako daňový subjekt nemáte povinnosť prílohy zasielať elektronicky. Vaše údaje budú predvyplnené len vtedy, ak ste registrovaný a prihlásený na portáli Finančnej správy a zároveň evidovaný na daňovom úrade.

2. AKO VYPLNIŤ DAŇOVÉ PRIZNANIE TYPU A?

Daňové priznanie typu A sa týka len príjmov zo zamestnania, respektíve závislej činnosti podľa zákona o dani z príjmov. Pri jeho vypĺňaní budete potrebovať doklady, ktoré sa odovzdávajú pri podaní daňového priznania ako jeho príloha. Ide o: kópie všetkých potvrdení a dokladov o vašich príjmoch zo zamestnania na území Slovenska, ale aj v zahraničí, a o zaplatenom povinnom poistnom, písomné potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti podľa zákona o dobrovoľníctve počas najmenej 40 hodín v zdaňovacom období, a to v prípade, že ste ako daňovník splnili podmienky a rozhodli sa poukázať podiel zaplatenej dane až do výšky troch percent, kópiu potvrdenia vydaného veriteľom podľa zákona o úveroch na bývanie, ktorú budete potrebovať na priznanie sumy daňového bonusu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.