06.03.2019, 00:00

Darčeky pre klientov sú tiež daňovo uznaným výdavkom

Pri ich uplatňovaní nie je potrebná náročná evidencia a do nákladov si môžete dať aj svoj majetok.  

Darčeky pre klientov sú tiež daňovo uznaným výdavkom
Zdroj: Dreamstime

Výška paušálnych výdavkov pre živnostníkov stúpla v roku 2017 zo 40 na 60 percent a maximálny ročný limit z 5 040 na 20 000 eur. Pri ich uplatňovaní nie je potrebná náročná evidencia a do nákladov si môžete dať aj svoj majetok.  

Alarm, výdavky na čistiareň alebo časť nákladov na vykurovanie rodinného domu, kde je aj prevádzkareň podnikateľa. Mnohé výdavky v zákone nenájdete, účtovať si ich však pri podnikaní môžete podľa toho, v čom podnikáte a či ten–ktorý výdavok pritom potrebujete.

Majetok, ktorý slúži osobnej potrebe, si môžete uplatniť do výdavkov len do určitej pomernej výšky. Závisí od toho, ako veľmi sa využíva tento majetok v súvislosti so zdaniteľnými príjmami.

Do úvahy sa neberú len výdavky na obstaranie majetku, ale aj na jeho technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a údržbu. Uvedené sa vzťahuje nielen na odpisovaný hmotný majetok, ale na každý majetok a výdavky súvisiace s jeho používaním. Teda aj na počítače a internet, telefóny, mobily a ich paušály, kamery, fotoaparáty, kosačky, vozíky či bicykle.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.