06.03.2019, 00:00

Darčeky pre klientov sú tiež daňovo uznaným výdavkom

Pri ich uplatňovaní nie je potrebná náročná evidencia a do nákladov si môžete dať aj svoj majetok.  

Darčeky pre klientov sú tiež daňovo uznaným výdavkom
Zdroj: Dreamstime

Výška paušálnych výdavkov pre živnostníkov stúpla v roku 2017 zo 40 na 60 percent a maximálny ročný limit z 5 040 na 20 000 eur. Pri ich uplatňovaní nie je potrebná náročná evidencia a do nákladov si môžete dať aj svoj majetok.  

Alarm, výdavky na čistiareň alebo časť nákladov na vykurovanie rodinného domu, kde je aj prevádzkareň podnikateľa. Mnohé výdavky v zákone nenájdete, účtovať si ich však pri podnikaní môžete podľa toho, v čom podnikáte a či ten–ktorý výdavok pritom potrebujete.

Majetok, ktorý slúži osobnej potrebe, si môžete uplatniť do výdavkov len do určitej pomernej výšky. Závisí od toho, ako veľmi sa využíva tento majetok v súvislosti so zdaniteľnými príjmami.

Do úvahy sa neberú len výdavky na obstaranie majetku, ale aj na jeho technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a údržbu. Uvedené sa vzťahuje nielen na odpisovaný hmotný majetok, ale na každý majetok a výdavky súvisiace s jeho používaním. Teda aj na počítače a internet, telefóny, mobily a ich paušály, kamery, fotoaparáty, kosačky, vozíky či bicykle.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.