06.03.2019, 00:00

Komu a kedy sa oplatia paušálne výdavky

Jednou z možností sú paušálne výdavky vo výške 60 percent z celkových príjmov z podnikania.

Komu a kedy sa oplatia paušálne výdavky
Zdroj: Pavol Funtál

Štyri spôsoby uplatnenia

Živnostník alebo iná samostatne zárobkovo činná osoba si môže vybrať jeden zo štyroch spôsobov uplatnenia výdavkov podľa toho, čo im najviac vyhovuje. Jednou z možností sú paušálne výdavky vo výške 60 percent z celkových príjmov z podnikania. Takéto výdavky sa obyčajne viac oplatia tomu, kto na svoju prácu nepotrebuje nakupovať materiál či tovar. Výhodné sú aj pre tých daňovníkov, ktorí mali nízke príjmy.Nevýhodné paušálne výdavky

Paušálne výdavky sa väčšinou neoplatia osobám, ktoré majú pri svojej práci vysoké vstupy. Je to vtedy, ak nakupujú veľa materiálu, tovaru alebo majú zamestnancov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.