07.03.2019, 00:00

Spôsoby uplatnenia výdavkov si zvoľte sami

Spôsoby uplatnenia výdavkov si zvoľte sami
Zdroj: Pixabay

Viete, že si sami môžete zvoliť, či si budete uplatňovať skutočné alebo paušálne výdavky? To, ako sa rozhodnete, určí aj spôsob ich daňovej evidencie. Ktorá forma a kedy sa viac oplatí, i to, ako sa to prejavuje v praxi, vysvetľuje účtovná poradkyňa Mária Gaspareková.

1. Udržanie príjmov
Ako sa posudzuje, čo si živnostník môže a čo nemôže dať do účtovníctva?
Daňovým výdavkom je výdavok, ktorý slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Musí byť preukázateľne vynaložený daňovníkom a zaúčtovaný v jeho účtovníctve alebo zaevidovaný v jeho evidencii. Pri rozhodovaní sa o opodstatnenosti výdavku je preto potrebné prihliadať na činnosť daňovníka. Medzi akceptovateľné výdavky patria hrubé mzdy zamestnancov, poistné na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré musí zamestnávateľ za zamestnancov platiť, povinné poistné na zdravotné a sociálne poistenie platené za živnostníka, výdavky na stravovanie za každý odpracovaný deň, ak vykonáva činnosť vo svojom obvyklom mieste, napríklad v dielni či kancelárii, odpisy hmotného

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.