Kosteličová potřetí za sebou vyhrála Světový pohár

16.03.2006, 15:20
iHNediHNedčtkčtk

Janica Kosteličová vyhrála potřetí v kariéře celkové hodnocení Světového poháru ve sjezdovém lyžování. K zisku Křišťálového glóbu stačilo všestranné Chorvatce čtvrté místo v dnešním superobřím slalomu v Aare. Její jediná rivalka Anja Pärsonová totiž závod nedokončila a ve dvou zbývajících startech už nemůže ztrátu 204 bodů smazat. Z vítězství se překvapivě radovala Rakušanka Nicole Hospová.

Švédská obhájkyně trofeje z předchozích dvou sezon dnes vydržela na trati jen několik sekund. Z trati vyjela hned ve třetí brance a nabídla Kosteličové, která jela až po ní, velkou šanci. A Chorvatka, která už má ve sbírce glóby z let 2001 a 2003, ji těsně využila.
Pokud by se před ní dostala ještě jedna závodnice, konečné rozhodnutí by se odložilo na jeden ze dvou zbývajících závodů. Za páté místo by Chorvatka získala 45 bodů a rozdíl mezi oběma lyžařkami by byl 199 bodů, přičemž za vítězství se uděluje stovka.

"Nečekala jsem, že vyhraju glóbus už dneska," řekla po závodě Kosteličová, jež už má jistou i trofej za slalom. "Nevěřila jsem, že (Pärsonová) vyjede z trati. Jezdí teď dobře, navíc je na domácí půdě. Po její včerejší výhře to pro mne nevypadalo dobře," připomněla středeční vítězství Pärsonové ve sjezdu. "Myslela jsem, že to bude těžší," dodala.
Pärsonová byla z předčasného ukončení boje o titul zklamaná. "Je smutné, že jsem skončila tak brzo. Cítila jsem se úplně prázdná," posteskla si.

Hospová si připsala první triumf v rychlostní disciplíně v kariéře. Na trati, na níž se příští rok pojede mistrovství světa, vedla nápor rakouských lyžařek - v elitní desítce jich dojelo celkem sedm. Na druhé místo odsunula dvojnásobnou olympijskou vítězku Michaelu Dorfmeristerovou, která už měla jistý malý Křišťálový glóbus za super-G. Třetí skončila Němka Martina Ertlová-Renzová.
Dorfmeisterová, jež po sezoně ukončí kariéru, si druhým místem splnila cíl. "Chtěla jsem být ještě jednou na stupních vítězů," řekla Rakušanka, jež na turínské olympiádě vyhrála obě rychlostní disciplíny.

Výsledky - superobří slalom:
1. Hospová 1:19,45 min., 2. Dorfmeisterová (obě Rak.) -0,27, 3. Ertlová-Renzová (Něm.) -0,43, 4. Kosteličová (Chorv.) -0,87, 5. Mancusová (USA) -0,89, 6. Fischbacherová -1,05, 7. Meissnitzerová -1,18, 8. Marlies Schildová -1,23, 9. Zettelová -1,25, 10. Görglová (všechny Rak.) -1,30.