StoryEditor

SPP: Debaty sa z vlády vracajú akcionárom

SPP sa nerozdelí podľa žiadnej z doteraz diskutovaných alternatív. Ministri sa ani na jednej na včerajšom zasadnutí vlády nezhodli.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa nerozdelí podľa žiadnej z doteraz diskutovaných alternatív. Ministri sa ani na jednej na včerajšom zasadnutí vlády nezhodli. Predznačilo to pondelkové neoficiálne stretnutie koaličných partnerov v Trenčianskych Tepliciach. Včera zasa malo výhrady KDH a SDKÚ sa k jeho postoju pridala. Podľa ministra financií Ivana Mikloša ide o citlivú vec a mala by sa tu dosiahnuť politická zhoda.

Alternatívy vyčerpané
Návrh na unbundling predkladal minister Pavol Rusko a preferuje v ňom tzv. variant A. Predpokladá, že sa infraštruktúra aj nehmotný majetok vložia do spoločnosti SPP - aktíva, pričom by sa majetok precenil. Tak by vznikli predpoklady na výplatu mimoriadnych dividend spolu zhruba 33 miliárd korún v budúcom roku. Polovicu - 16,8 miliardy - by zinkasoval štát.
Rusko včera tiež predložil návrh na použitie dividend. Ministri za KDH sa však obávajú, že to plynárňam spôsobí neprijateľnú finančnú záťaž. "SPP by vznikol dlh 50 miliárd korún," povedal minister vnútra Vladimír Palko a pridal obavu, že by to zaplatil občan v cene plynu. Poradkyňa ministra Ruska Zuzana Bollová HN ubezpečila, že s variantom A zahraniční akcionári SPP súhlasili a úverová záťaž pri ňom by sa zvýšila najviac o dve miliardy počas niekoľkých rokov.
Ministrovi Miklošovi sa nepáči Ruskov návrh, ako využiť peniaze z mimoriadnych dividend. Podľa neho by sa prednostne mali použiť na zníženie štátneho dlhu. "Dnes prišiel minister Rusko s návrhom, aby sa značná časť peňazí použila do spotreby," konštatoval Mikloš.
Ako východisko navrhuje minister financií rokovať so zahraničnými akcionármi o alternatíve B. V nej sa predpokladá, že majetok zostane na materskej spoločnosti SPP, takže by sa nemusel preceňovať. S takýmto rozdelením však nesúhlasia plynári.

Defenzívna pozícia
Zo stanoviska SDKÚ, ktorá svoj súhlas podmienila súhlasom KDH, je Rusko sklamaný. Odmietol názor, že by sa mimoriadne dividendy minuli v spotrebe. Vyslovil obavu, že rezort nebude mať dosť prostriedkov na investičné stimuly pri Košiciach (Ford), pre Rimavskú Sobotu či Spišskú Novú Ves. Rusko zdôraznil, že investičné stimuly a peniaze na priemyselné parky treba teraz, kým sa pozornosť investorov nezameria na reformné krajiny na východ od nás, ktoré ešte nevstúpili do Európskej únie. V rozpočtovom výhľade na roky 2006 až 2007 sa počíta s 7,1 miliardy korún, z toho na automobilku Kia pri Žiline 2,2 miliardy.
Rusko ešte upozornil, že vláda zamietnutím mimoriadnych dividend pripravila štátnu kasu aj o časť plánovaných dividend z SPP. Dodal, že v roku 2007 tak kvôli rozdeleniu štát namiesto plánovaných 9,8 miliardy korún dostane len zhruba 5,5 miliardy. Výpadok ešte podčiarknu zvýšené odpisy. Minister Mikloš je však presvedčený, že výpadok časti dividendových príjmov sa dá vyriešiť aj inak, napríklad skrátením účtovného obdobia v SPP. To však závisí aj od súhlasu francúzskeho a nemeckého akcionára.

Regulátor robí kroky
Obavy KDH zo zvyšovania cien plynu Rusko odmieta. Podľa neho so zahraničnými akcionármi je dohodnuté, že počas štyroch rokov nepožiadajú Úrad pre reguláciu sieťových odvetví o zvýšenie ceny plynu kvôli preceneniu majetku. Predseda úradu Ján Matuský navyše upozorňuje, že ministerstvo hospodárstva môže vplývať na ostatných akcionárov, aby nepremietli náklady na rozdelenie do cien plynu. Precenenie majetku môže podľa neho ovplyvniť iba 36 percent z celkovej ceny plynu. Práve táto časť ceny podlieha regulácii, zvyšok určujú kótované ceny plynu a ropy na medzinárodných komoditných burzách. Aby pre budúce regulačné obdobie zostali jasné pravidlá, úrad už upravili výnos o podmienkach regulácie plynu. Zakážu v ňom plynárenským spoločnostiam, aby do ceny premietali niektoré položky aktív.

Valné zhromaždenie: formalita
Ak by bola vláda rozdelenie schválila, na včerajšom valnom zhromaždení by ho ešte odhlasovali akcionári SPP - FNM a Slovak Gas Holding (nemecký E.on Ruhrgas a francúzsky Gas de France). Zhromaždenie však po fiasku vo vláde bolo iba formalitou. Zástupcovia zahraničných akcionárov a ministerstva hospodárstva navrhovanú koncepciu rozdelenia neodsúhlasili. Aký však bude ďalší postup, zatiaľ nie je jasné. "Ten bude závisieť od ďalšej dohody akcionárov," komentuje hovorkyňa SPP Dana Kršáková.

Ruskov návrh na rozdelenie mimoriadny dividend SPP (v mld. Sk)
(v roku 2006 sa predpokladajú výnosy 16,8 mld. Sk)
Splátka časti štátneho dlhu 4,5
Dôchodková reforma 4,0
Investičné stimuly 4,0
Priemyselné parky 1,0
Dotácia na rekonštrukciu škôl a školských zariadení 0,5
Príspevok na kardiocentrá v Banskej Bystrici a Košiciach 0,5
Príspevok na rýchlu záchrannú službu  0,5
Dostavba budovy SND 0,8
Podpora informatizácie a internetizácie 0,2
Veda, výskum a technológie 0,3
Rezerva  vlády 0,5
Spolu 16,8
Zdroj: MH SR
01 - Modified: 2003-01-14 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Bushov plán Kalifornii nevonia 02 - Modified: 2003-01-14 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Krátke správy
menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. júl 2022 16:27