StoryEditor

Slovenskému letectvu zostalo už iba 21 lietadiel MIG 29

07.11.2002, 10:54
Autor:
HNHN

BRATISLAVA 7. novembra (SITA) - Lietadlá MIG 29 sú elitou slovenských vzdušných síl. Letectvo malo celkovo 24 týchto stíhačiek, jedna však v lete zhorela a dve sa dnes po vzdušnej kolízii zrútili. Hovorca ministerstva obrany František Kašický odmietol tieto čísla potvrdiť, povedal však, že dnešná havária neohrozí bojaschopnosť slovenského letectva.
Prvých 10 lietadiel MIG 29 Slovensko dostalo z výzbroje niekdajšej federálnej československej armády. Ďalších 14 strojov sme kúpili na dvakrát prostredníctvom deblokácie starého dlhu z Ruskej federácie. Lietadlá MIG 29 vo výzbroji slovenských Ozbrojených síl už majú od 6 do 14 rokov. Životnosť sa im bez generálnej opravy definitívne skončí približne v roku 2015. Výbava lietadiel vo viacerých prípadoch dodnes zodpovedá ich roku výroby, niektoré sú úplne neopraviteľné.
Celá zostava Migov 29 zrejme ešte nikdy v histórii nebola naraz letuschopná. Ich plná prevádzka by zo začiatku vyšla rezort obrany na viac ako 10 miliárd korún ročne, čo je približne polovica celého rozpočtu ministerstva. Niektoré stroje by totiž museli podstúpiť nákladnú modernizáciu. Vedenie ministerstva sa rozhodlo už počas minulého volebného obdobia, najmä v dôsledku zastaralosti a vysokej nákladnosti starých ruských lietadiel, že ich postupne z výzbroje vyradí a nahradí 18 novými viacúčelovými bojovými lietadlami. Podľa modelu rozvoja Ozbrojených síl SR by sa tak malo stať od roku 2005 až 2006. Tomuto kroku má predchádzať medzinárodné výberové konanie.

25. máj 2022 19:36