StoryEditor

Rybníčkov problém: Poslanci idú na prieskum

13.04.2005, 00:00
Členovia parlamentného mediálneho výboru ďalej žiadajú predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského, aby do programu najbližšej schôdze zaradil rozpravu na tému plnenie zákonných povinností nielen zo strany verejnoprávnej televízie, ale aj Rady STV.

Pracovno-právne a mzdové otázky. Dodržiavanie zákonov. Práve na to sa sústredí poslanecký prieskum v STV, ktorý sa uskutoční do 10. mája. Členovia parlamentného mediálneho výboru ďalej žiadajú predsedu NR SR Pavla Hrušovského, aby do programu najbližšej schôdze zaradil rozpravu na tému: Plnenie zákonných povinností nielen zo strany verejnoprávnej televízie, ale aj Rady STV. "Výborom prijaté uznesenia sú o tom, že verejnoprávna televízia porušuje zákon o STV, svoj programový kódex, komplexné pravidlá programového riadenia aj vysielaciu smernicu," zdôraznila poslankyňa Eva Rusnáková (SDKÚ).
Tam, kde končí Janda...
Poslanci chcú hovoriť o personálnych otázkach aj kvôli zmenám na postoch moderátorov, redaktorov a šéfa hlavného spravodajstva. "Ak sa STV zbavuje vysoko kvalifikovaných pracovníkov a najíma menej zdatných, znamená to, že jej úlohy nebudú napĺňané tak, ako majú," hovorí Rusnáková. Poslanec Dušan Čaplovič (Smer) sa obáva, že táto nestabilita môže ovplyvniť nielen na kvalitu, ale aj na nezávislosť spravodajstva.
Pripomeňme, že práve včera STV oficiálne oznámila výmenu šéfredaktora Hlavnej redakcie spravodajstva Ivana Jandu, ktorého nahradí od mája novinár Eduard Žitňanský (manžel štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Lucie Žitňanskej). Akékoľvek politické pozadie tohto personálneho kroku člen manažmentu STV Branislav Zahradník vylúčil. "Výmena je výsledkom vzájomnej dohody, jednou z príčina sú aj Jandove rodinné problémy." To isté tvrdí samotný Janda, ktorý bude v STV naďalej moderovať diskusnú reláciu O päť minút 12. Svojho nástupcu nechcel komentovať - ide o rozhodnutie vedenia a plne ho rešpektujem.
Časté personálne zmeny na tomto poste nepovažuje za šťastné bývalá šéfredaktorka spravodajstva Viera Krúpová. Podľa nej má totiž šéfredaktor vlastné predstavy o spravodajstve. "Zmena koncepcie neprispieva ku kvalite." Ako prízvukuje - zo spravodajstva odišlo veľa skúsených redaktorov a nahradili ich mladí ľudia bez dostatočnej praxe. "Spravodajstvo je povrchné, nejde do pálčivých tém a káuz." Aj preto sa domnieva, že politické vplyvy nie sú vo verejnoprávnej televízii stále minulosťou.
STV verzus politici
Ako hodnotia spravodajstvo samotní poslanci? Všetkým prekáža nízka úroveň, niektorým chýba objektivita. "O snahe zväčšiť vplyv niektorých politických strán svedčia aj časté zmeny v spravodajstve," vyhlásil predseda Smeru Robert Fico. Podpredseda ĽS-HZDS Ján Kovarčík by očakával väčšiu vyváženosť priestoru pre koalíciu a opozíciu, ktorú "prezentuje vo výrazne negatívnejšom svetle". Šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos mu odkazuje: "Keďže to vieme porovnať s minulosťou, nie je STV v otázke vyváženosti čo vyčítať." KSS zase prekáža prístup všetkých elektronických médií - obviňuje ich z ignorácie tohto subjektu. Naopak, KDH nemá s objektivitou spravodajstva žiadny problém. "Objektivita však nie je jediné kritérium pre kvalitu, viem si predstaviť, že by STV mala poskytovať vyššiu kvalitu," poznamenal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik. Podľa šéfa poslaneckého klubu ANO Ľubomíra Lintnera charakter spravodajstva začína zodpovedať optike kresťanských demokratov. To kategoricky odmieta člen manažmentu STV Branislav Záhradník. "Ľudia nás obviňujú, že v deň pohrebu pápeža sme vysielali SuperStar. Ak by sme boli pod vplyvom KDH, zrejme by sme ju nevysielali." Lintner útočí priamo aj na manažment STV. "Ľudia v spravodajstve musia mať istotu, tí ľudia pracujú v strese a ten im nemôžu zvyšovať obavy, či o mesiac budú mať prácu." Ako dodáva - riadenie spravodajstva má v rukách stále generálny riaditeľ STV Richard Rybníček. Samotný Zahradník však svojho šéfa obhajuje. "Pri svojej vyťaženosti by na čosi také ani nemal čas."

Šéfredaktori spravodajstva STV (od roku 1998)

Tibor Búza - 1998 až september 2000
Viera Krúpová - január 2001 až september 2003
Richard Rybníček - ako ústredný riaditeľ dočasne viedol spravodajstvo do konca roka 2003 (šéfeditorom bol Branislav Zvara)
Ivan Janda - január 2004 až apríl 2005
Eduard Žitňanský - apríl 2005 až

01 - Modified: 2003-01-09 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Šťastie v zime 02 - Modified: 2003-01-09 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Už nemusíte rátať kalórie
menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
03. júl 2022 14:18