StoryEditor

Proti Temelínu 915 tisíc Rakúšanov

22.01.2002, 23:00
Autor:
HNHN

Spolu 915 220 Rakúšanov vyjadrilo v petícii podporu vetovaniu vstupu Česka do Európskej únie v prípade, že ČR uvedie do komerčnej prevádzky jadrovú elektráreň Temelín. S najväčšou podporou obyvateľstva sa petícia, ktorú iniciovala ultrapravicová strana Slobodných (FPÖ), stretla v Dolnom a Hornom Rakúsku (16,9 % a 23,5 %), s najmenšou v Tirolsku a Voralbergu (8,7 % a 6,7 %). Korutánsky premiér a bývalý šéf FPÖ Jörg Haider pritom ešte pred týždňom vyhlásil, že pol milióna by bola "slušná účasť". To však ešte netušil, akú bezplatnú reklamnú kampaň mu urobí český premiér Miloš Zeman. Ten FPÖ označil za postfašistov, čím spustil diplomatickú prestrelku a vyslúžil si kritiku rakúskych i českých médií. Haider zakontroval -- Zemana nazval postkomunistom. Výpady oboch aktérov celkom neplánovane prospeli popularite petičnej akcie. Podľa odhadov slovná prestrelka medzi Prahou a Viedňou prilákala do podpisových miestností až 100 tis. dovtedy nerozhodnutých Rakúšanov. Pol milióna podpisov sa zasa pripisuje na konto bulvárneho denníka Kronen Zeitung -- spojenca Slobodných, ktorý programovo vyvoláva protitemelínske vášne. Tesne pred sčítaním hlasov si Slobodní trúfali na prekročenie magickej miliónovej hranice a minimálne tretie miesto v rebríčku petícií od roku 1945. Protitemelínska petícia sa nakoniec umiestnila až na šiestej priečke.
"Napriek tomu, že počet podpisov prekročil hranicu 100 000, potrebnú na postúpenie otázky do parlamentu, netreba zabúdať na tých, ktorí sa rozhodli vzdorovať propagande plnej klamstiev," pripomenul denník Der Kurier vo včerajšom komentári. Ide o takmer päť miliónov Rakúšanov, čo znamená, že väčšina obyvateľov Rakúska zmýšľa proeurópsky. Podľa prieskumov verejnej mienky má rozšírenie Európskej únie v Rakúsku čoraz väčšiu podporu. "Kontroverzná diskusia o JE Temelín a hrozba vetom vstupu ČR do EÚ mala opačný efekt," konštatoval sociológ Peter Ulram pre denník Der Standard.
Rakúsku vládnu koalíciu (ÖVP/FPÖ) čakajú neľahké chvíle, ani jedna strana však nepripúšťa možnosť predčasných volieb. "Nemyslím si, že sa koalícia rozpadne," povedal pre médiá šéf viedenských Slobodných Hilmar Kabas. Vládne posty sú jednoducho až príliš atraktívne. Ako sa však obidve koaličné strany chcú vyrovnať s principiálne rozdielnymi názormi, je otázne. Napriek tomu, že kancelár Wolfgang Schüssel vehementne odmieta stanoviská svojich partnerov, ľuďom, ktorí petíciu podpísali, treba niečo ponúknuť. Na jeseň by sa otázka vetovanie vstupu Česka do EÚ mala dostať do parlamentu. Na schválenie veta je potrebná dvojtretinová väčšina, čo je pre samotnú FPÖ nedosiahnuteľné. Rozkolu vnútri vládnej koalície a pošramoteným susedským vzťahom sa Viedeň už aj tak nevyhne. Praha sa v prvých reakciách na výsledok petície vyjadrila, že sa neobáva rakúskeho vplyvu na vstup Česka do EÚ. Pätnásťapolpercentnú účasť považuje česká vláda za Haiderov neúspech. Premiér Zeman však vo svojich verbálnych útokoch napriek kritike domácich médií pokračuje. "Ako by sa asi Rakúšania pozerali na situáciu, keby bolo v ČR vyhlásené referendum o zákaze prevádzky v rakúskych tuneloch so zdôvodnením, že sú nebezpečné a že v nich dochádza k častým nehodám so smrteľnými následkami," informoval o Zemanových vyhláseniach denník Dnes.
Výsledok petície zobrala na vedomie aj Európska komisia. Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen potvrdil, že prístupové rokovanie s ČR to neovplyvní a Rakúsko dodrží dohodu z Melku. Hovorca EK Jean-Christoph Filori však na dnešnom brífingu EK pre agentúru TASR pripustil, že ak by Rakúsko chcelo vetovať prijatie ČR do únie, zablokovalo by to zrejme aj vstup ostatných kandidátskych krajín.
V rakúskej vláde je medzitým na dohľad už ďalšia roztržka. Svojím rozhovorom v magazíne Profil Zeman priviedol FPÖ na inšpiratívnu myšlienku. "Vstup ČR do EÚ neprichádza do úvahy, ak Česko nezruší Benešove dekréty," vyjadrili sa Slobodní, ktorí sa zrejme budú aj ďalej dušovať, že prvoplánovo nemajú v úmysle zabrániť vstupu Česka do Európskej únie.

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. jún 2022 09:16