StoryEditor

Rozdelené Kosovo i svet

18.02.2008, 23:00

Najmladší štát sveta prežíva prvé hodiny svojej nezávislosti hekticky. Kým albánska väčšina oslavuje, Srbi smútia. Hnev, plač a nespokojnosť včera vládli v srbskej časti Kosovskej Mitrovice. Symbolicky o 12.44 h vyrazili tisíce mitrovických Srbov k mostu cez rieku Ibar, ktorá mesto rozdeľuje na srbskú a albánsku časť. Ten čas nebol náhodný -- číslo 1244 má rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, na základe ktorej v krajine operujú medzinárodné jednotky.
"Rusko, zachráň nás," ozývalo sa v dave Srbov. Ruský prezident Vladimir Putin sa stal pre tunajších Srbov akýmsi národným hrdinom. Ani on im však nepomohol proti separatistickým ambíciám Albáncov.
Podobne ako Kosovská Mitrovica je v otázke "časovanej bomby Balkánu" rozdelený aj svet. Kým Srbi a Rusi považujú nezávislosť za neplatnú, niektoré štáty už Kosovo uznali. Úplne prvým bol Afganistan, o chvíľu ho nasledovali Američania.
Jej európski kolegovia sa včera v Bruseli zhodli, že každý štát únie bude ku Kosovu pristupovať osobitne. Francúzi, Briti, Nemci a ďalšie krajiny potvrdili, že nezávislosť uznajú ešte tento týždeň. Španieli, Gréci i Slováci sa však tento krok zdráhajú urobiť.

01 - Modified: 2003-07-09 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: O elektrárne ďalší záujemca
menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
02. júl 2022 07:11