StoryEditor

Finančná pomoc má zmysel len pre Taliansko

31.08.2012, 11:00
Pomoc má zmysel len pre Taliansko. Grécko a Španielsko potrebujú reštrukturalizáciu.

Ak príslušná krajina čelí kríze likvidity, či už v oblasti fiškálnej alebo vonkajšej, je bežné a dokonca aj nutné, aby jej medzinárodné inštitúcie pomohli. Táto pomoc zabráni tomu, aby sa kríza likvidity zmenila v krízu solvencie a situácia dospela až k defaultu. Pokiaľ ale krajina čelí kríze solvencie, nemá zmysel jej poskytovať úvery. V takom prípade je namieste reštrukturalizovať dlhy a implementovať politiku, ktorá solvenciu obnoví. V eurozóne sa ale spomínaný rozdiel medzi krízou likvidity a solvencie naďalej zanedbáva. Mali by EFSF-ESM a EÚ požičiavať Grécku a Portugalsku? Mali by ECB a EFSF-ESM požičiavať Španielsku? Alebo by mali prísť radikálnejšie kroky na riešenie problémov, ktorým tieto krajiny čelia?Grécku a Portugalsku je teraz poskytovaná pomoc, čo znamená, že vedenie eurozóny dospelo k názoru, že tieto krajiny čelia kríze likvidity. Situácia je ale taká, že aj keby výnosy vládnych dlhopisov týchto krajín ležali nízko, museli by na stabilizáciu pomeru ich dlhu k HDP dosahovať vysokých primárnych prebytkov: 8 percent HDP v prípade Grécka a 5 percent HDP v prípade Portugalska. Toho ani zďaleka nie sú schopné. Čo sa týka vonkajšej rovnováhy, situácia je podobná. Obe krajiny by pre jej nastolenie museli dosahovať vysokých primárnych prebytkov bežného účtu, teraz ale Grécko dosahuje deficitu vo výške 7 percent HDP a Portugalsko vo výške 3,5 percenta HDP. V oboch oblastiach sú tak tieto krajiny nesolventné.

Rovnako ako v prípade Grécka a Portugalska sa zdá, že eurozóna verí, že kríze likvidity čelí aj Taliansko so Španielskom. Ak by sadzby u týchto krajín klesli na 4 percentá, Španielsko by na stabilizáciu dlhu potrebovalo primárne prebytky vo výške 3,25 percenta HDP a Taliansko 3,5 percenta. Taliansko je schopné toho dosiahnuť budúci rok, ale Španielsko je z tohto hľadiska nesolventné. Čo sa týka primárneho prebytku bežného účtu, ten by pri Španielsku musel pre získanie vonkajšej rovnováhy dosiahnuť 3,5 percenta HDP a pri Taliansku 0,5 percenta HDP. Taliansko nie je od tohto cieľa ďaleko, ale pri Španielsku platí opak.

V súčasnej dobe prevláda názor, že Európa by mala financovať krajiny postihnuté krízou. Takýto prístup ale dáva zmysel len v prípade krízy likvidity. Uvedené však ukazuje, že Grécko, Portugalsko a Španielsko sú nesolventné. Úverová pomoc tak má zmysel iba v prípade Talianska.

Patria Online

Obchodovanie: www.patria-direct.sk 
Spravodajstvo: www.patria.cz

01 - Modified: 2004-08-30 08:58:00 - Feat.: 0 - Title: Česko by sa o Hyundai prihlásilo znova 02 - Modified: 2004-08-30 09:07:41 - Feat.: 0 - Title: Barometer rastu súkromnej spotreby 03 - Modified: 2004-08-30 10:18:25 - Feat.: 0 - Title: Fronc študentom: Pozor na určité školy
menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
29. jún 2022 21:32