StoryEditor

Slovnaftu konkuruje len český benzín

26.07.2004, 00:00
Spoločnosti Esso Slovensko a ConocoPhillips Slovakia, ktorá prevádzkuje čerpacie stanice JET, predávajú automobilové benzíny výrazne lacnejšie ako dominantný hráč na slovenskom trhu Slovnaft. Obe patria k nadnárodným zoskupeniam. Oproti tomu ďalší dvaja globálni hráči, ktorých zastupuje OMV Slovensko a Shell Slovakia, sa pri najpoužívanejšom 95-oktánovom benzíne svojimi cenami Slovnaftu prispôsobujú.
Spoločnosti Esso Slovensko a ConocoPhillips Slovakia, ktorá prevádzkuje čerpacie stanice JET, predávajú automobilové benzíny výrazne lacnejšie ako dominantný hráč na slovenskom trhu Slovnaft. Obe patria k nadnárodným zoskupeniam. Oproti tomu ďalší dvaja globálni hráči, ktorých zastupuje OMV Slovensko a Shell Slovakia, sa pri najpoužívanejšom 95-oktánovom benzíne svojimi cenami Slovnaftu prispôsobujú.
Na čerpačkách JET v Bratislave sa dal kúpiť minulý týždeň tento benzín za 34,90 koruny, na druhej strane v Košiciach sa predával za 36,40 koruny, čo už zodpovedá cenníkovej ponuke Slovnaftu. Esso predávalo benzín lacnejšie ako Slovnaft v Bratislave aj v Košiciach, a to viac než o korunu.
Podľa neoficiálnych informácií Conoco dováža benzín pre západné Slovensko z Českej rafinérskej, ktorá vlastní rafinérie v Kralupoch nad Vltavou a v Litvínove. Conoco je totiž jej akcionárom. Benzín prepravuje na vzdialenosť viac ako štyristo kilometrov, najprv podzemným potrubím na Moravu a potom automobilovými cisternami na čerpacie stanice. Štyristo kilometrov je podľa odborníkov limit na efektívnu dopravu palív.
Slovnaft svoju cenovú politiku na Slovensku prispôsobuje skôr kúpnej sile ako logistickým nákladom. V Košiciach 95-oktánový benzín minulý týždeň predával za 34 korún, v Banskej Bystrici za 35,30 a na mnohých bratislavských pumpách za cenníkových 36,40 Sk. Tú vyhlásil pred dvoma týždňami. Túto cenu však ani v Bratislave neuplatňuje všade.

Rozdiely v cenách na čerpacích staniciach Slovnaftu podľa hovorkyne spoločnosti Kristíny Félovej závisia nielen od vzdialenosti od rafinérie, ale aj od lokálnej trhovej štruktúry, infraštruktúry a od služieb, ktoré daná pumpa poskytuje. Félová dodala, že vážený priemer cien benzínu bol 40 halierov pod cenníkovou cenou, čiže na úrovni 36 korún.
Pri cenách motorovej nafty sú rozdiely medzi jednotlivými predajcami i v závislosti od lokality menšie, sotva dosahujú korunu. Trochu lacnejšiu naftu má OMV.
Cena ropy sa minulý týždeň opäť priblížila k hranici 40 dolárov za barel, pričom takúto úroveň mala naposledy v polovici mája. Slovnaft svoje ceny palív obhajuje nielen rastom svetových cien ropy, ale aj tým, že jej ťažba nedokáže držať krok s rastúcou spotrebou. Navyše vo svetových spotrebiteľských regiónoch poklesli zásoby benzínu.
Upozorňuje na to aj analytik pražskej spoločnosti Colosseum Jiří Šťastný. Pre HN uviedol, že od februára značne vzrástli dovozy benzínu do USA, keďže ich zásoby sa vyčerpali a tamojšie rafinérske kapacity dlhodobo nestačia. Cenu benzínu zvyknú vnútrozemské petrolejárske spoločnosti odvodzovať od trhu ARA (Antverpy, Rotterdam, Amsterdam), ktorý funguje v týchto pobrežných holandských mestách. "Od konca júna do piatku vzrástla cena v oblasti ARA o 14 percent," doplnil Šťastný.
OMV a Shell pri benzíne kopírujú ceny Slovnaftu. Félová to vysvetľuje: "Je prirodzené, že na pohyby a vývoj ceny ropy a ropných produktov, resp. vývoj kurzu dolára reagujú petrolejárske firmy podobne." Ide podľa nej o rovnaké faktory na rovnakom trhu. Podobný argument uviedla aj Viera Benčíková zo spoločnosti Shell. "Ak chceme byť konkurencieschopní, musíme sa cenám Slovnaftu prispôsobiť. Nie je tajomstvom, že benzín nakupujeme v Slovnafte," vysvetlila.
Zo spotrebiteľského hľadiska majú zákazníci na Slovensku oproti iným krajinám ďalšiu nevýhodu. Chýbajú im komplexné informácie o cenách benzínov a nafty na pumpách jednotlivých predajcov na internete. V Českej republike sú napríklad dve internetové stránky, kde si možno vyhľadať ceny palív. Aktuálnu cenu vo väčších mestách možno dokonca zistiť cez mobil prostredníctvom SMS správy.

Minulotýždňové ceny 95-oktanového benzínu na vybraných čerpačkách (v Sk)
  Bratislava  Banská Bystrica Košice
Slovnaft 

      36,40*

35,30

34,50

OMV

35,50

35,80

34,00

Shell

35,50

35,20

34,00

ESSO

35,10

JET

34,90

34,50

36,40

* niekde 35,70
Zdroj: HN
01 - Modified: 2012-03-10 12:02:17 - Feat.: 0 - Title: Nie som normálny, no verím v dobro, tvrdí svetoznámy Slovák
menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
25. jún 2022 09:39