StoryEditor

Parvanov a Schuster o spolupráci krajín

18.06.2002, 00:00
Autor:
TASRTASR

Vlaňajší obchodný obrat medzi Bulharskom a Slovenskom dosiahol 46 miliónov USD. Hoci obrat každoročne rastie, mohol by byť nárast výraznejší a spolupráca intenzívnejšia. Konštatovali to včera v Bratislave v priebehu dvojstranných rozhovorov prezidenti oboch krajín Rudolf Schuster a Georgi Parvanov.
Ako povedal slovenský prezident, počas rozhovorov ponúkol svojmu bulharskému partnerovi viacero námetov na spoluprácu v hospodárskej oblasti. Ide najmä o možnú účasť slovenských stavbárov na výstavbe diaľničnej siete, v energetike a podobne. Podľa R. Schustera by sa SR tiež mohla subdodávkami podieľať na výstavbe mosta cez Dunaj, elektrifikácii železníc a na budovaní čiernomorských prístavov. Ďalšími oblasťami možnej spolupráce sú výstavba jadrových elektrární a účasť slovenských podnikateľov na privatizácii turistických zariadení pri Čiernom mori.
G. Parvanov zdôraznil, že jeho súčasná návšteva otvára novú kvalitatívne vyššiu formu spolupráce medzi oboma krajinami. Dúfa, že slovenskí občania sa opäť v rámci turistických pobytov vrátia k Čiernemu moru, ako to bolo v minulosti. Navyše, bulharská strana pripravuje infraštruktúru v oblasti cestovného ruchu, čo by malo zvýšiť nielen záujem turistov, ale aj investorov o vstup do Bulharska. Pripomenul, že konkrétne projekty závisia od samotných podnikateľov. Prvým krokom v tomto smere je dnešné slovensko-bulharské podnikateľské fórum, na ktorom sa zúčastnia obaja najvyšší predstavitelia SR a Bulharska.
Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Jozef Macejko a štátny tajomník Ministerstva dopravy a spojov BR Krasimir Stojanov včera podpísali dohodu medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Bulharskej republiky o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave, ako aj medzirezortnú dohodu o spolupráci v oblasti pôšt a telekomunikácií.

24. máj 2022 23:32