StoryEditor

V Neapole o Stredomorskej banke

02.12.2003, 23:00
V Neapoli o Stredomorskej banke, Talianska vláda chce ešte využiť terajšie predsedníctvo v EÚ

Ako oznámil taliansky minister hospodárstva Giulio Tremonti, vláda S. Berlusconiho by v závere svojho polročného predsedníctva v EÚ chcela uskutočniť dávny zámer na vytvorenie Stredomorskej banky. Príležitosťou na to má byť terajšia 6. európska stredomorská konferencia, ktorú včera otvorili v Neapole. Zúčastňuje sa na nej 15 ministrov členských štátov EÚ, ako aj 12 ministrov z iných krajín tejto oblasti, o. i. Egypta, Sýrie, Libanonu a Turecka.
O Stredomorskej banke sa v "pätnástke" diskutuje už dlhší čas. Európska komisia sa však napokon priklonila k názoru, že osobitnú inštitúciu vytvárať nie je potrebné, záujemcovia by vraj mali radšej využiť kapacitu už existujúcej Európskej investičnej banky. Tá vznikla v októbri 2002 a dosiaľ poskytla financie na výstavbu rôznych projektov vo výške 1,8 mld. eur, pričom 60 percent týchto prostriedkov pochádza zo súkromných zdrojov.
Komisia pôvodne odporučila, aby si Európska investičná banka v Stredomorí vytvorila dcérsku firmu. Táto možnosť sa však už v najnovších dokumentoch nespomína. Tremontimu preto ide v prvom rade o prestíž, pozitívne rozhodnutie by chcel bezpochyby využiť na zlepšenie postavenia Berlusconiho vlády. Pre tlač uviedol, že ideálnym sídlom Stredomorskej banky by bol práve Neapol. Podľa jeho názoru má oblasť Stredozemného mora čoraz väčší geostrategický význam. Ostatne, na programe mamutieho neapolského rokovania je aj vytvorenie nadácie pre tzv. interkultúrny dialóg -- rozumie sa medzi islamskými krajinami a Európou -- kde by istú úlohu mohla zohrať aj táto banka. I ďalšie členské štáty EÚ -- Francúzsko, Španielsko a Grécko -- prehlbovanie spolupráce stredomorských štátov podporujú a vidia v ňom istú kompenzáciu za rozšírenie EÚ smerom na východ. Či sa však vyslovia aj za vznik osobitnej banky, nie je zatiaľ isté. (hn/gaf)

18. máj 2022 04:50