StoryEditor

Nový burzový zákon USA vyvolal nevôľu Európy

22.08.2002, 00:00

Americká Komisia pre burzy cenných papierov (SEC) ešte v júni vydala nariadenie, na základe ktorého museli šéfovia 947 veľkých korporácií odprisahať pravdivosť finančných výsledkov. Výkonní alebo finanční riaditelia sa museli na štandardnom formulári SEC osobne zaručiť za presnosť výsledkov a v prípade, že tak nemohli urobiť, musia pod prísahou vysvetliť dôvody.
Do piatka 16. augusta dostala SEC vyhlásenia od 761 spoločností a v nadchádzajúcich týždňoch sa očakáva ešte 180. Toto nariadenie sa však týka aj zahraničných spoločností kótovaných na burzách v USA, takže prináša nemalé problémy a nahnevané reakcie.
Väčšina nemeckých podnikov, kótovaných na amerických burzách, požiadala o výnimky. Združenie nemeckého priemyslu (BDI) v liste žiada SEC, aby niektoré ustanovenia nového zákona neuplatňovala na zahraničné spoločnosti a pred definitívnym rozhodnutím by mala pozornejšie preskúmať potenciálne konflikty so zahraničnými právnymi systémami.
Spoločnosti v liste upozorňujú, že anglo-americký systém jedinej výkonnej rady je nezlučiteľný s nemeckým dvojstupňovým systémom dozorných a správnych rád. Podľa nemeckého zákona totiž za riadenie spoločnosti zodpovedá celé vedenie, nie jeho jednotliví členovia. Navyše nemecké zákony už zaviedli do praxe povinnosť vytvoriť systémy riadenia rizík a predpisy, ktoré pod hrozbou trestov majú zabrániť manipulácii s kurzom a zneužívaniu trhov.
Podľa údajov tlače sa pod tento list podpísali také mená ako Daimler-Chrysler, Allianz, BASF, Deutsche Bank, Deutsche Telekom, Infineon a Altana, pričom na newyorskej burze je kótovaných 17 nemeckých spoločností.
Nemecká ministerka spravodlivosti Hertha Däubler-Gmelinová žiada komisára Európskej únie pre vnútorný trh Fritsa Bolkesteina, aby všetkými dostupnými prostriedkami prinútil USA odstúpiť od tohto problematického úmyslu. Uznáva pritom, že USA sa týmto spôsobom snažia obnoviť dôveru investorov, ktorou otriasla séria účtovných škandálov. Ak však Američania mienia trvať na tom, že nové burzové zákony uplatnia aj na nemecké podniky a audítorské spoločnosti, ministerka pohrozila protiopatreniami. Podľa jej slov v takom prípade bude musieť "aj Európa zrevidovať zatiaľ prívetivé pravidlá pre podniky z tretích štátov".

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/burzove-noviny, menuAlias = burzove-noviny, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
25. jún 2022 05:42