StoryEditor

Armáda ČR nasadila 7 500 príslušníkov

21.08.2002, 00:00

Štátne orgány a samospráva dobre zvládli evakuáciu 220-tisíc ľudí, väčšinu v Prahe. Dovedna prišlo o život 13 ľudí, z toho bezprostredne pri záplavách 8. Niektorí z nich zbytočne. Napríklad istý muž na Strakonicku sa napriek upozorneniu vydal na cestu autom do zaplavených oblastí a auto odniesla voda. Pri odstrele lode na Labe bol zasiahnutý človek, ktorý sa prizeral -- nemusel tam byť. Pri posledných veľkých záplavách na Morave v roku 1997 prišlo o život 50 ľudí a povodne vyhnali z príbytkov 80-tisíc ľudí. V pondelok bolo mimo svojho bydliska ešte 70-tisíc ľudí z postihnutých oblastí. Pri terajších záplavách bola zaznamenaná pomerne nízka kriminalita, išlo najmä o niekoľko prípadov rabovania. Jednu ženu prichytili v Prahe pri krádeži vo firme. V piatok súd rozhodol o jej potrestaní: štyri mesiace väzenia a zákaz pobytu v ČR na 5 rokov (je to slovenská štátna príslušníčka). Energetici dokázali s postupujúcou vodou operatívne vypínať trafostanice, a len čo zistili, že ich zariadenie a rozvody sú v poriadku, ich opäť zapli. V pondelok v Českých Budějoviciach, kde minulý týždeň bola väčšia časť mesta bez elektriny, už jej dodávka všade fungovala.
Postihnutým aj záchrancom veľmi pomáhali tri mobilné siete, ich prevádzkovatelia zverejnili, že boli zaťažené až na dvojnásobok v porovnaní s normálnou prevádzkou, ale k výpadkom nedošlo. Eurotel CZ oznámil, že 65 jeho základňových staníc bežalo na náhradné zdroje elektriny. Eurotel poskytoval hajtmanom postihnutých krajov a pražskému magistrátu tzv. krízové mobily s prioritou pri volaní. Český Telecom ohlásil, že minulý týždeň nebolo prevádzkyschopných 60-tisíc liniek. Predovšetkým pre zaplavené ústredne alebo nemožnosť pripojiť ich na zdroj elektriny. Telecom sprevádzkoval linku s vysokou tarifou, výnos z volania ide na charitatívne účely.
Počet nasadených vojakov Armády ČR sa počas minulého týždňa zvyšoval. Na začiatku minulého týždňa bolo vyčlenených 500 vojakov Armády ČR a zároveň náčelník generálneho štábu uviedol útvary do vyššieho stupňa bojovej pohotovosti. Od minulého utorka ich bolo 2 000, spolu s nimi pracovalo 2 000 profesionálnych hasičov a tisíce dobrovoľníkov. Časť vojakov plnila funkcie spolu s Políciou ČR pri strážení majetku evakuovaných obyvateľov a firiem. Od piatku na odstraňovaní následkov záplav pracovalo 4 500 vojakov. V pondelok tento týždeň minister obrany Jaroslav Tvrdík vyhlásil akciu Obnova, do ktorej zapojil 7 500 vojakov a vyše 1 300 strojov. Je to najväčšie nasadenie vojakov od roku 1997, keď takisto pracovali na odstraňovaní povodňových škôd na Morave. Okrem pozemného vojska bolo do riešenia následkov povodní zapojené teritoriálne vojsko Armády ČR -- Sily územnej obrany. V južných Čechách bolo zničené 21 mostov a dvojnásobne viac poškodených. Armáda niektoré mosty nahradila súpravami AM-50. Sú to rozkladacie mostovky na podvozku automobilu Tatra.
Minister práce a sociálnych vecí Zdeněk Škromach chce zamestnať mužov, ktorí vykonávajú civilnú službu alebo ešte do nej nenastúpili.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/cs-hosp-relacie, menuAlias = cs-hosp-relacie, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. október 2022 10:13