StoryEditor

Ivanov: Rusko má právo predávať Iránu zbrane

07.12.2005, 14:24
Autor:
TASRTASR

Ruský minister obrany Sergej Ivanov dnes vyhlásil, že Rusko má právo predávať Iránu zbrane. Išlo o reakciu na rastúcu kritiku USA ohľadom rusko-iránskeho obchodu so zbraňami v hodnote miliardy amerických dolárov, ktorú zverejnili uplynulý týždeň.
Irán má údajne kúpiť 29 taktických raketových systémov typu TOR-M1, ktoré sú určené na zostreľovanie lietadiel a riadených striel v nízkej nadmorskej výške. Ide o najväčší predaj ruského obranného hardvéru Iránu zhruba za posledných päť rokov.
Moskva, ktorá sa so Západom nepohodla pre jej záväzky s Teheránom, zdôraznila, že dohoda sa týka obranných zbraní. Ivanov povedal, že kontrakt s Iránom je absolútne legitímny.
Podľa Spojených štátov, ktoré Irán označili za sponzora teroru, predaj zbraní tejto islamskej republike nepomôže situácii na Blízkom východe. Západné krajiny podozrievajú Irán z vývoja jadrových zbraní po zámienkou civilného programu.
Podľa diplomatov sa EÚ pripravuje protestovať proti predaju. Obzvlášť znepokojený je Izrael po tom, ako v októbri iránsky prezident Mahmúd Ahmadínidžád vyhlásil, že židovský štát by mal byť vymazaný z mapy.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. február 2023 17:07