StoryEditor

Podnet SF na vykonanie dohľadu v bratislavskej FNsP

04.05.2006, 13:26
Autor:
SITASITA

Predsedníčka Slobodného fóra (SF) Zuzana Martináková požiadala Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) o vykonanie dohľadu nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti na pracoviskách Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Ako uviedla na tlačovej besede, lekári, ktorí si už vyčerpali nadčasy, nenastúpia do služieb, kvôli čomu je ohrozené zabezpečenie ústavných pohotovostných služieb. "ÚDZS by mal zabezpečiť vykonanie všetkých opatrení tak, aby nedošlo k poškodeniu zdravia a ohrozeniu života ľudí," povedala šéfka SF.
Vedenie FNsP v Bratislave sa podľa Martinákovej celou situáciou nezaoberá dostatočne. "Zákonník práce sa v zdravotníckych zariadeniach dlhodobo nedodržiava," upozornila. Lekári majú preto podľa nej právo nenastúpiť do pohotovostných služieb. Ako dodala, bratislavská fakultná nemocnica nespĺňa personálne podmienky na zabezpečenie ústavnej pohotovostnej služby.
Ako v stredu potvrdil predseda štrajkového výboru zdravotníkov Marian Kollár, ústavná pohotovosť v bratislavských nemocniciach bude zrejme zabezpečená aj v nasledujúcich dňoch. Od utorka popoludnia do stredy rána približne na 15 klinikách podľa neho zabezpečilo vedenie nemocnice ústavnú pohotovosť tým, že nariadilo pracovníkom nastúpiť do služby. "Nemám informácie, že by niektorý z nich neposlúchol toto nariadenie," dodal Kollár.
Odmietnutie nastúpiť na pohotovosť v nemocniciach je prejavom ďalšej fázy štrajku zdravotníckych pracovníkov. Podľa odborárov je pritom len striktným dodržaním Zákonníka práce, ktorý určuje kvótu pre nadčasy a hodiny pracovnej pohotovosti. Tieto limity už väčšina lekárov vyčerpala. Ako v utorok uviedol riaditeľ fakultnej nemocnice v Bratislave Valerián Potičný, na väčšine pracovísk bratislavskej nemocnice sú dohodnuté rozpisy služieb do 15. mája, resp. do konca mesiaca.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
06. júl 2022 08:36