StoryEditor

Internet a mobily zvyšujú u detí aj riziká

20.04.2007, 17:01
Autor:
TASRTASR

Mobilný telefón používa 60 % a internet približne 81 % detí vo veku od 8 do 15 rokov. So zvyšujúcou sa penetráciou mobilov a prístupu na internet v tejto skupine používateľov sa rozširujú aj riziká, ktoré elektronické komunikácie do života detí a maloletých prinášajú. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu agentúry TNS AISA. Na základe neho vydala spoločnosť Orange Slovensko príručku, prvú svojho druhu v SR, "Mobilné telefóny a elektronické komunikácie: Čo by rodičia o nich mali vedieť".
Podľa prieskumu napríklad deti svoj prvý mobilný telefón získavajú v priemere už vo veku 10 rokov. Okrem kontaktu s rodičmi a kamarátmi ho často používajú aj na sťahovanie a posielanie zábavného obsahu, hier a v neposlednom rade na pripojenie na internet a chatovanie. Štvrtina opýtaných detí priznala, že pravidelne chatuje s ľuďmi, ktorých pozná len cez internet, 18 % detí sa priznalo, že si na internete pozeralo erotické stránky a rovnaké percento detí navštívilo aspoň raz stránky zobrazujúce agresivitu. Viac ako tri štvrtiny detí by podľa prieskumu odpovedali na anonymné telefonáty. Prieskum potvrdil aj rezervy v etike mobilnej komunikácie v komunite maloletých. Mobilné telefóny si napríklad väčšina detí nevypína ani v škole a takmer polovica detí priznala, že mobil počas vyučovania použila, či už na telefonovanie, esemeskovanie, ako kalkulačku, prípadne ako fotoaparát.
Mobilný telefón na telefonovanie a písanie SMS používa 94 % detí, na hranie 78 %.
Prieskum celkovo identifikoval 8 základných rizikových oblastí, podľa ktorých sú rozdelené aj jednotlivé kapitoly v príručke. Patria medzi ne internetové stránky s nevhodným obsahom, chaty a webové diskusné fóra, blogy a blogovanie, lokalizačné služby, zastrašovanie a obťažovanie cez mobil, zneužívanie mobilných telefónov na falošné tiesňové volania alebo krádeže telefónov. Príručka sa venuje aj problematike vzťahu mobilných telefónov a bezpečnosti detí na cestách, spamu, obrazovým a videosprávam a v neposlednom rade aj vplyvu mobilných telefónov na zdravie. Každá kapitola obsahuje zoznam tém, pomocou ktorých môžu rodičia a učitelia upozorniť deti na nebezpečenstvá a riziká spojené s týmito službami. Príručka tiež poradí ako postupovať v rôznych situáciách, keď dieťa využíva telefón a internet nevhodným spôsobom, v prípade zastrašovania a podobne. Súčasťou príručky je tiež slovník so zrozumiteľným vysvetlením základných pojmov.
Publikáciu bude Orange v najbližších dňoch distribuovať riaditeľom všetkých základných škôl, Krajským pedagogicko-psychologickým poradniam a Krajským školským úradom. Príručka bude k dispozícii aj na predajných miestach Orangeu, na jeho internetovej stránke, alebo ju bude možné objednať telefonicky.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
05. december 2022 18:05