StoryEditor

K novej úprave dôchodkov padli desiatky pozmeňujúcich návrhov

12.04.2006, 15:48
Autor:
SITASITA

Výbor Národnej rady (NR) SR začal v stredu rokovať o poslaneckom návrhu rozsiahlej novely zákona o sociálnom poistení, ktorý parlament v polovici marca posunul do druhého čítania. Ide síce o návrh novely zákona, ktorý do parlamentu predložili poslanci, vypracoval ho však rezort práce a sociálnych vecí. Ako sa očakávalo, poslanci predložili vo výbore k navrhovanej novele desiatky pozmeňujúcich návrhov, o ktorých by mali hlasovať v utorok na pokračujúcej schôdzi sociálneho výboru.
Podľa návrhu rezortu práce a sociálnych vecí by sa mala prepočítať časť starobných dôchodkov, priznaných do konca roku 2003. Malo by ísť približne o 80 tis. dôchodcov, ktorých sa v čase priznania dávky negatívne dotkla maximálna výmera dôchodku. Predseda výboru Július Brocka navrhol stanoviť strop pre valorizovanie dôchodkov, podľa ktorého by sa dôchodkové dávky v tomto roku zvýšili maximálne na 17 200 Sk, čo predstavuje výšku priemerného platu v hospodárstve za minulý rok. Dôchodky priznané vo vyššej sume by sa nezvyšovali. Veľké rozdiely medzi starobnými dôchodkami priznanými do konca roku 2003 a časťou novopriznaných dôchodkov by totiž podľa neho zostali aj po prípadnom schválení návrhu z dielne ministerstva.
Návrh novely zákona by mal priznať nárok na vdovecký dôchodok aj tým vdovcom, ktorí ovdoveli pred 1. januárom 2004, a to v pevnej sume 2 960 Sk. Zmeniť by sa tiež mala príloha k zákonu, ktorá určuje podmienky posudzovania nároku na invalidný dôchodok. Rezort sociálnych vecí súčasne navrhuje zrušiť obmedzenie výšky vdovského a vdoveckého dôchodku, ktorý sa priznal do konca roka 2003, kvôli súbehu s iným dôchodkom. Zmeny novely, ktoré navrhli poslanci, bude rezort práce analyzovať a podľa slov ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Ivety Radičovej sa k nim vyjadrí na utorňajšom rokovaní výboru.
V rámci série úprav zákona o sociálnom poistení ministerstvo práce tiež pripravilo pozmeňujúci návrh k zákonu o starobnom dôchodkovom sporení, na základe ktorého by mohli sporitelia od augusta tohto roka zmeniť dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) len každé dva roky. Rezort navrhovaným opatrením reaguje na narastajúci počet prestupov klientov medzi jednotlivými DSS. Ďalším návrhom je, aby sa prestupy klientov medzi DSS od augusta tohto roka nerealizovali cez dôchodkových sprostredkovateľov, ale priamo v pobočkách dôchodkových spoločností. Činnosť sprostredkovateľov dôchodkového sporenia by tak od augusta tohto roka už nemal upravovať zákon o starobnom dôchodkovom sporení.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ekonomika-a-firmy, menuAlias = ekonomika-a-firmy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
03. júl 2022 19:19