StoryEditor

V Kosove je každý s každým rodina

02.09.2003, 00:00
Keď sa pred rokom čo len pohlo auto z albánskej dediny smerom na samotu Sekirača, kde ešte žije skupina Srbov v dôchodkovom veku, okamžite proti nemu štartovalo bojové vozidlo pechoty slovenských síl KFOR. Teraz ťažká vojenská technika odpočíva a na Sekirači sem-tam Srbi s Albáncami obchodujú.

Dnešné Kosovo prekvapí. Najmä ak cudzinec prechádza krajinou prvý raz. Dostupné informácie o najchudobnejšej časti bývalej Juhoslávie a čísla miestami až o 80-percentnej nezamestnanosti akosi nejdú dokopy s množstvom novopostavených víl, ktoré rastú ako huby po daždi. Všetko je jasnejšie, až keď človek zistí, že takmer každá kosovská rodina žije z peňazí príbuzných pracujúcich v zahraničí. Taxikár v hlavnom meste Priština zarobí za dobrý mesiac 150 eur, ale finančná výpomoc zo zahraničia môže byť aj tisíc eur na rodinu.
Balkán v Kosove pripomína iba chaotická výstavba, ktorej územný plán pravdepodobne nič nehovorí, miestami rozbité cesty, nedisciplinovaní vodiči a smetiská na každom rohu. Ťažko rozoznať hranice obcí a miest. Nedá sa spoliehať na návesné a orientačné tabule. Ak náhodou nejaká visí na začiatku a konci obce, zvyčajne je zastriekaná farbou alebo inak poškodená. Štyri roky po vojne stále znepríjemňujú zahraničným vodičom orientáciu.
Automobilový raj....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/europa-1, menuAlias = europa-1, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
28. jún 2022 03:08