13.04.2004, 00:00
Už existujúce problémy s menšinami a nedostatok pracovných miest boli dôvodom, prečo budeme ešte sedem rokov potrebovať v NSR pracovné povolenie

Nemecko je známe vysoko kvalifikovanou pracovnou silou. Na pracovnom trhu vládne veľká konkurencia, preto musia cudzinci, ktorí tam chcú pracovať, ponúknuť také vedomosti a skúsenosti, po ktorých je dopyt. Dobrá nemčina je samozrejmou podmienkou.
Aj nasledujúcich sedem rokov budú pracovné povolenia vybavovať zamestnávatelia na príslušnom úrade práce.
Trh práce. V Nemecku je bez práce asi deväť percent obyvateľov. Tradične je viac pracovných príležitostí v mestách než na vidieku a v novorozvíjajúcich sa než v tradičných odvetviach hospodárstva -- teda v ťažobnom priemysle, stavebníctve a stavbe lodí.
Hlavný nedostatok odborníkov Nemecko pociťuje v oblasti médií, informačných technológií, vo výskume a vývoji, finančných službách, v cestovnom ruchu a zdravotníctve. Šancu majú aj pracovníci v gastronómii a sezónni poľnohospodárski robotníci. Úspešná kariéra v oblastiach ako ľudské zdroje, marketing, obchod, účtovníctvo a podobne si vyžaduje ukončené univerzitné vzdelanie príslušného smeru a niekoľkoročnú prax. V západnej časti krajiny je zamestnanosť oveľa vyššia než na východe (s výnimkou Berlína a južných regiónov bývalej NDR).
Pracovné podmienky. V krajine sa pracuje maximálne 40 hodín týždenne, zamestnanci majú nárok na...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/iformat, menuAlias = iformat, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. jún 2022 18:27