StoryEditor

Veľká Británia

25.01.2004, 23:00
Od mája bude pracovný trh Veľkej Británie otvorený aj pre Slovákov. Okrem kvalifikácie je podmienkou na prácu aktívna znalosť jazyka.

V porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie je životný štandard vo Veľkej Británii pomerne vysoký. Vyššie sú aj náklady na život. Podľa oficiálnych údajov z roku 2001 boli ceny v tejto ostrovnej krajine o 15 % vyššie než európsky priemer. Drahšie je len vo Švédsku, Fínsku a v Dánsku, kým vo Francúzsku alebo v Nemecku je život lacnejší.
Náklady a príjmy. Zamestnanec na plný úväzok dostane v Británii priemerne 465 libier týždenne. Samozrejme, priemerný plat v sebe vždy skrýva veľké regionálne rozdiely: príjmy sú najvyššie v Londýne. Vo Walese, Severnom Írsku a na severovýchode Anglicka sú oveľa nižšie. Kde sú vysoké platy, tam je drahý aj život. Vo všeobecnosti sú však oveľa väčšie rozdiely v cenách služieb než tovarov.
Zahraniční uchádzači o prácu majú šancu zamestnať sa aj v Londýne, pretože hlavné mesto trpí nedostatkom niektorých profesií. Chýbajú najmä kvalifikovaní pracovníci v strojárstve a stavebníctve, vodiči kamiónov, zásobovania, autobusov a ťažkej stavebnej techniky. Pre veľký počet utečencov je v hlavnom meste stále nedostatok kvalifikovaných sociálnych pracovníkov, učiteľov a zdravotných sestier. V službách prevažujú voľné miesta v kaderníctvach, vo verejnom stravovaní a v...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/ludia, menuAlias = ludia, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
26. jún 2022 22:05