StoryEditor

Hongkong musí radikálne zredukovať výdavky

09.01.2003, 23:00

Hongkong bude musieť v najbližšom období zvýšiť dane a zredukovať vládne výdavky vzhľadom na pokračujúci pokles hospodárskeho rastu v provincii, uviedol vo svojej výročnej správe predseda hongkonskej vlády Tung Čche-hwa. Tung Čche-hwa zároveň upozornil, že súčasný rozpočtový deficit Hongkongu ohrozuje stabilitu hospodárstva, a preto je nevyhnutné prikročiť k viacerým opatreniam. Informovala o tom mediálna spoločnosť BBC.
"Hospodárska situácia, ktorej dnes čelíme, patrí medzi najkritickejšie za posledných 12 rokov v histórii provincie, keďže ani po štyroch rokoch pretrvávajúceho oslabovania ekonomiky sa neobjavujú náznaky obratu k lepšiemu. Rozpočtový deficit provincie sa v tomto roku pravdepodobne zvýši na 70 miliárd hongkonských dolárov (9 mld. USD), v prevažnej miere hlavne pre neustály rast verejných výdavkov. "Rast deficitu znižuje ohodnotenie našej provincie. Pokiaľ Hongkong neprijme nevyhnutné kroky na nápravu, ohrozí sa celý finančný systém provincie," upozornil Tung Čche-hwa.
Predseda hongkonskej vlády navrhuje zredukovať výdavky vlády, v rámci ktorých uvažuje do roku 2006 až 2007 zredukovať počet štátnych zamestnancov o 10 %, a to jednak prirodzeným odchodom pracovníkov alebo núteným odchodom. Tento krok by mal znížiť výdavky vlády o odhadovaných 20 miliárd hongkonských dolárov. Pre Hongkong diskutabilným návrhom je však zásah do oblasti daní, ktoré sú v tejto provincii už tradične nízke. Avšak nový reformný plán Tung Čche-hwa uvažuje o ich zvýšení. Bližšie podrobnosti o daňovej reforme by mali byť preložené s novým návrhom rozpočtu v marci. "Zvyšovanie daní by sa malo vykompenzovať ešte výraznejšou liberalizáciou v podnikateľskom sektore. Vzhľadom na ekonomické problémy je dôležité, aby naša provincia priťahovala čoraz viac zahraničných investorov, posilnila pozíciu domácich investorov a zvýšila ekonomickú aktivitu zvýšením produkčnej kapacity a vytváraním nových pracovných príležitostí," uviedol Tung Čche-hwa.
Vývoj hongkonského hospodárstva, kedysi jedného z najdynamickejších na svete, sa v posledných mesiacoch prudko zabrzdil. V roku 2001 dosiahol len 0,1-percentný rast a hoci situácia v roku 2002 sa mierne zlepšila, vláda neočakáva viac než 2-percentný rast. Nezamestnanosť, ktorá bola prednedávnom v Hongkongu takmer neznámym pojmom, dnes spôsobuje vedúcim predstaviteľom provincie veľké starosti.

17. máj 2022 13:40