StoryEditor

Minatec bude predobrazom budúcnosti

09.03.2004, 23:00
Do konca budúceho roka by v Grenobli malo vyrásť unikátne centrum pre mikro- a nanotechnológie Minatec.

Do konca budúceho roka by v Grenobli malo vyrásť unikátne centrum pre mikro- a nanotechnológie Minatec. Bude slúžiť na výskum, vývoj a výrobu extrémne miniaturizovaných súčiastok, ktoré by mali prispieť k zníženiu rozmerov a zvýšeniu výkonu elektronických a elektrotechnických zariadení.
"Nové technológie umožnia zrušiť doterajšie fyzikálne limity. Chceme, aby sa Minatec stal európskym centrom tohto odboru," konštatoval prezident Regionálnej rady departmentu Isére André Vallini. Tento región vzhľadom na svoju odbornú a vedeckú úroveň už v súčasnosti zohráva významnú úlohu v rozvoji nových informačných a komunikačných technológií . Sídlo tu má aj Komisariát pre atómovú energiu (CEA), Národný polytechnický inštitút (INPG) a niekoľko technických univerzít a stredných škôl.
S myšlienkou projektu Minatec prišli v roku 2000 predstavitelia dvoch uvedených inštitúcií. V januári 2002 podpísali s predstaviteľmi regiónu Isére i národnou vládou rámcovú dohodu. "Minatec v horizonte 20 až 30 rokov vytvorí pracovné príležitosti pre vyše 30-tisíc ľudí," zdôraznil Vallini. Zdroje na projekt v hodnote takmer 170 miliónov eur združili z prostriedkov CEA, národnej vlády, regiónu Rhône Alpes, Isérskej regionálnej rady, Metra (urbárske spoločenstvo Grenoblu), mesta Grenoble i zo súkromných zdrojov.
Centrum by malo byť otvorené v septembri 2005 a hneď zamestná asi 4-tisíc ľudí, z čoho zhruba 2-tisíc bude výskumných pracovníkov a po tisíc výrobných zamestnancov a študentov v základnom výskume. Projekt je rozdelený do štyroch základní: vzdelávacej, ktorú bude financovať INPG, do vývoja inteligentných zariadení financovaným CEA, do objektov priemyselnej konverzie, ktoré financuje poloverejná spoločnosť SEM Minatec Enterprises a do Domu mikro- a nanotechnológií.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
13. august 2022 05:29