StoryEditor

SB prerušila rokovanie o úvere

16.05.2002, 00:00
Autor:
TASRTASR

Predstavitelia Svetovej banky (SB) v Rumunsku prerušili rokovania s rumunskou vládou o podmienkach poskytnutia úveru 300 miliónov amerických dolárov. Dôvodom je neochota vlády premiéra Adriana Nastaseho prepustiť zo štátnych podnikov 25-tisíc neefektívnych pracovníkov. Na tento krok sa však už vláda v predchádzajúcom období zaviazala.
A. Nastase uviedol, že Rumunsko je relatívne chudobná krajina a nemôže "robiť nijaké prehnané opatrenia" na presadenie reforiem. Pôžička, o ktorej sa rokovalo, bola súčasťou dohodnutého rámcového úveru v celkovej výške jednej miliardy dolárov, na ktorej sa obe strany dohodli ešte vlani. Prostriedky sa mali použiť na urýchlenie rumunskej privatizácie. Veľká časť peňazí sa mala dostať do agrárneho sektora a na rozličné sociálne projekty.
Podľa Bukurešti SB a Medzinárodný menový fond kladú krajine veľmi tvrdé podmienky. Inflácia by mala z vlaňajších 34 percent klesnúť tento rok na 26 percent. Krajina musí stabilizovať svoj finančný systém. V štátnych firmách treba zvýšiť disciplínu. Cena elektrickej energie by sa mala pozvoľna zvyšovať na trhovú hodnotu. Obchodná bilancia krajiny by nemala prekročiť 6 percent a deficit rozpočtu 3 percentá hrubého domáceho produktu. Informoval o tom rakúsky denník Die Presse.

19. máj 2022 05:22