StoryEditor

Agresívna expanzia Metra v Rusku

16.06.2003, 00:00

Nemecká spoločnosť Metro AG, ktorá otvorila v Moskve a Petrohrade svoje prvé obchody pred 18 mesiacmi, sa rozhodla ešte výraznejšie presadiť na ruskom trhu a otvoriť ďalšie filiálky dokonca aj v zatiaľ menej prebádaných oblastiach. Informovali o tom The Moscow Times.
Do nových projektov na území Ruska plánuje spoločnosť investovať počas nasledujúcich piatich rokov asi jednu miliardu eur, uviedol šéf Metra Hans-Joachim Körber počas slávnostného otvorenia štvrtého obchodu v Moskve, do ktorého jeho spoločnosť investovala 28 miliónov dolárov.
Tento týždeň Metro slávnostne otvorí aj svoj ďalší obchod, tentoraz v Petrohrade. Aj vďaka novým prevádzkam v Rusku sa spoločnosti podarilo v roku 2002 dosiahnuť príjem 287 milióna eur (335 mil. USD), pričom analytici predpokladajú, že vďaka expanzii by sa mali príjmy Metra v tomto roku minimálne zdvojnásobiť.
"Otváranie nových obchodných centier v Moskve a Petrohrade predstavuje len začiatok našej rozsiahlej expanzie v Rusku," uviedol H. J. Körber. Z hľadiska profitability sú podľa jeho slov filiálky Metra v Rusku v súčasnosti v začiatočnom štádiu, avšak cieľom spoločnosti je nielen profitabilita, ale aj získanie podielu na prudko sa rozvíjajúcom ruskom trhu, čo prinesie konkrétne výsledky až v budúcnosti.
Analytik Andrej Ivanov z ruskej spoločnosti Troika Dialog uviedol, že nikto zatiaľ nedisponuje presnými štatistickými informáciami o celkovej situácii na trhu v Rusku, avšak Metro sa teší jedinečnej pozícii, pretože jeho služby využívajú nielen veľké spoločnosti, ale aj malé a stredné podniky.
Do roku 2005 plánuje Metro investovať do výstavby ďalších 20 filiálok v Rusku asi 400 miliónov eur. Spoločnosť by sa rada presadila aj v ďalších veľkých ruských mestách vrátane miest ako sú Samara, Krasnodar, Rostov na Done, Nižnij Novgorod, Kazaň a Volgograd.
V Moskve plánuje spoločnosť otvoriť do roku 2005 ešte ďalších 4 až 5 nových obchodných centier, do ktorých by malo Metro investovať asi 40 až 50 miliónov eur.
Domáci producenti budú do siete Metro dodávať asi 70 až 80 percent z celkového sortimentu, pričom potenciálne sa tento podiel môže zvýšiť až na 90 percent.
Proti výstavbe obchodných centier sa však dvíhajú aj protestné hlasy zo strany niektorých domácich obyvateľov, ktorí považujú predávané produkty za škodlivé. Ruský minister hospodárstva a obchodu German Gref spolu so zástupcami vybraných miest však obyvateľov ubezpečil, že predávané potraviny a iný tovar budú podliehať prísnej kontrole. Od začiatku svojho pôsobenia v Rusku Metro odviedlo krajine dane vo výške 700 miliónov rubľov.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
29. január 2023 21:04