StoryEditor

USA v spore už aj s Kanadou

06.05.2002, 00:00

Americká Komisia pre medzinárodný obchod (ITC) koncom minulého týždňa jednomyseľne rozhodla, že Spojené štáty americké zvýšia colné sadzby pri dovoze kanadského stavebného dreva o 27 %.
Prvé komentáre hovoria, že ide o veľmi neuvážený krok, ktorý značne poškodí nielen producentov mäkkého ihličnatého dreva v Kanade, ale aj samotné americké stavebné firmy. Zároveň má ísť o najvýraznejšie dovozné reštrikcie na kanadské drevo za ostatných desať rokov.
V Spojených štátoch sa táto kľúčová kanadská exportná komodita podieľa zhruba jednou tretinou na trhu so stavebným drevom a nové colné tarify s najväčšou pravdepodobnosťou predražia ceny každého nového domu v USA. Kanada vyviezla do USA počas minulého roka ihličnaté drevo v celkovom objeme 6 mld. USD. Určitým malým víťazstvom pre kanadskú vládu je, že USA jej pravdepodobne vrátia 500 mil. USD, pretože dočasné colné tarify na dovážané drevo z minulého roka považuje ITC za neodôvodnené. Ku konečnému rozhodnutiu o tejto otázke má Komisia pre medzinárodný obchod dospieť 16. mája.
Americké ťažobné spoločnosti tvrdia, že museli prepustiť tisíce zamestnancov a utlmiť, prípadne úplne zastaviť prevádzku vo viac ako 100 drevospracujúcich podnikoch v dôsledku dovozu lacného stavebného dreva z Kanady. Kanadský minister obchodu Pierre Pettigrew však tvrdí, že o útlme drevospracujúcej výroby v USA nerozhodla Kanada, ale konkurencia na trhu. Kanadská vláda považuje americké rozhodnutie za neprimerané a chce podať sťažnosť nielen na pôde Svetovej obchodnej organizácie, ale aj príslušným orgánom Dohody o severoamerickej zóne voľného obchodu -- NAFTA. USA však vyvíjajú na kanadskú vládu tlak, aby upravila svoje vzťahy k sektorom, akým je poľnohospodárstvo a drevospracujúci priemysel, ktoré sú údajne silne dotované.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. jún 2022 09:53