StoryEditor

Zabudnutý Afganistan

14.12.2003, 23:00
Dva roky od "oslobodenia" a pádu režimu Talibanu je krajina najväčším svetovým producentom ópia

Tí, ktorí v poslednom čase navštívili afganské hlavné mesto, tvrdia, že sa za dva roky zmenilo na nepoznanie. Kábul vstáva z popola. Najvýrečnejšou známkou oživovania je centrálne trhovisko, ktoré sa hemží ľuďmi a tovarom.
Napriek tomu, že kde-tu sa ešte stále mihne burka, uvoľnená atmosféra naznačuje, že teraz ich ženy nosia viac z tradície než z donútenia. Majiteľ stánku s magnetofónovými kazetami sa chváli, že za deň predá až tritisíc nahrávok -- za Talibanu bola hudba zakázaná.
Kábul je slobodný. "Škoda, že sa to nedá povedať aj o zvyšku krajiny," konštatuje britský denník The Guardian. "Tam vládne atmosféra, vďaka ktorej nazvali niektorí britskí vojaci svoju misiu v krajine Operácia: Zabudnutá."
V Afganistane sa hrá o NATO. Severoatlantická aliancia má v Afganistane stabilizačné jednotky v sile asi 5 700 vojakov plus necelý tucet helikoptér. Ďalších 11 600 Američanov prenasleduje v horách jednotky Talibanu. Pre alianciu je afganská misia prvou spoločnou mimo Európy. V čase hlbokých vnútorných rozporov je jej úspešnosť lakmusovým papierikom ďalšej existencie NATO.
"Ak sa veci nepohnú dopredu, bude to obrovské fiasko," vyjadril sa nedávno pred novinármi na margo situácie zástupca kanadského veliteľa v Kábule, generál...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/politika-a-spolocnost, menuAlias = politika-a-spolocnost, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. september 2022 21:47