StoryEditor

Týždeň pred televízorom

22.10.2004, 00:00

Piatok 22. októbra
19.55, Prima: Oheň
Americký akčný "požiarnický" triler režiséra Rona Howarda z roku 1992 o pátraní po pyromanovi z radov požiarnikov, s Kurtom Rusellom, Williamom Baldwinom a Robertom De Nirom v hlavných úlohách.
21.50, Dvojka: Úspech môjho tajomstva
Ďalší z osobitých filmov režiséra Pedra Almodóvara, nakrútený v roku 1995 v španielsko-francúzskej koprodukcii, je čiernou až morbídnou komédiou o komerčne úspešnej autorke brakových románov, ktorá ich úspešnosť nesie tak ťažko, že na ne pod pseudonymom píše zdrvujúce kritiky.

Sobota 23. októbra
14.05, Prima: Biely tesák
Konvenčný taliansky dobrodružný film z roku 1972 podľa literárnej predlohy Jacka Londona, zaujímavý len tým, že ho režíroval Lucio Fulci, ktorý sa neskôr preslávil ako režisér nesmierne brutálnych "gore" hororov.
20.00, TV Markíza: Kate a Leopold
Americká romantická komédia s Hughom Jackmanom a Meg Ryanovou v hlavných úlohách, nakrútená v roku 2001 režisérom Jamesom Mangold. Ona je kráska, on krásavec, obaja sú inteligentní a romantickí a obaja žijú v New Yorku. Dokonalý pár, ktorému vo vzájomnej náklonnosti nezabráni ani to, že on žije v roku 1876, ona v roku 2001. Ako budú plodiť a vychovávať deti naprieč časom, sa síce divák nedozvie, ale ak dokáže prijať takú absurdnú zápletku, ani to nepotrebuje vedieť.
21.00, Dvojka: Faunovo velmi pozdní odpoledne
Československá komédia režisérky Věry Chytilovej z roku 1983 o seniorovi zameniteľnom za mytologickú postavu, ktorý sa akosi nechce zmieriť s tým, že jeho potencia už nie je ako bývala.

Nedeľa 24. októbra
20.00, Jednotka: Súmrak dňa
Herecký koncert Anthonyho Hopkinsa a Emy Thompsonovej v britsko-americkej romantickej dráme režiséra Jamesa Ivoryho z roku 1993 o nenaplnenom vzťahu distingvovaného majordóma a gazdinej, ktorí zasvätili život svojmu povolaniu.
20.00, ČT 1: Kruté radosti
Slovensko-český smutno romantický film z roku 2002, filmový režijný debut Juraja Nvotu, príbeh českého notára pokúšajúceho adaptovať sa v írečitom slovenskom mestečku, odohrávajúci sa dakedy v tridsiatych rokoch minulého storočia.
0.15, ČT 2: Nahý obed
Britsko-kanadská bizarná halucinačno-fantazijná dráma režiséra Davida Cronenberga z roku 1991, nakrútená podľa rovnomennej literárnej predlohy Williama S. Buroughsa, o narkomanovi, ktorý pracuje ako likvidátor hmyzu a prestane rozlišovať medzi drogovým opojením a realitou.

Pondelok 25. októbra
21.30, ČT 2: Eyes Wide Shut
Posledný film legendárneho režiséra Stanleyho Kubricka, nakrútený v roku 1999, s Tomom Cruisom a Nicole Kidmanovou v hlavných úlohách. Nie veľmi erotický a nie veľmi psychologický eroticko-psychologický triler s nádychom mysteriózna, dokazujúci, že s Kubrickovou režisérskou genialitou to nebolo až také horúce.

Utorok 26. októbra
20.25, ČT 2: Ako uvažujú samovražední teroristi
Dokument, na ktorom by mohlo byť osobitne zaujímavé, či sa tieto divné tvory pred samotným aktom nejako lúčia so svetom, konkrétne, či si pozrú nejaké nevydarené filmy alebo niečo, aby zistili, že sa im naozaj nechce žiť.
22.00, Dvojka: Bezstarostná jazda
Legendárna americká generačná "road movie", nakrútená v roku 1969 režisérom Dennisom Hopperom, ktorý vedľa Petra Fondu a Jacka Nicholsona stvárnil jednu z hlavných postáv. Dvaja hippies si predajom drog zarobia nejaké peniaze a vydávajú sa na cestu naprieč Amerikou, aby napchatí LSD objavili jej pravú tvár.

Streda 27. októbra
20.00, TV Markíza: Prci, prci, prcičky"
"Žánrotvorná" americká tínadžerská komédia režiséra Paula Weitza, ktorá v roku 1999 pôsobila ako najhoršia nočná mora filmového kritika, sa vo svetle podobných komédií, čo prišli po nej, javí ako priam vkusná nedosiahnuteľná méta. A to sa v nej, okrem iného, súloží s koláčom.
20.00, ČT 2: Othello
Britská filmová dráma z roku 2001, v ktorej sa režisér Geoffrey Sax pokúsil aktualizovať klasický Shakespearov príbeh o láske, a hlavne žiarlivosti, tým, že jeho dej lokalizoval do súčasnosti.
22.50, Jednotka: Utajené manželstvo
Repríza výbornej britskej komédie o manželstve bez súhlasu rodičov, uzavretom vo väzení pre dlžníkov, ktorú v roku 1999 nakrútil režisér Christopher Miles. Jednu z hlavných úloh v nej očarujúcim spôsobom stvárnil Nigel Hawthorne, herec u nás známy predovšetkým vďaka sitcomu Iste, pán minister/Iste, pán premiér, ktorý pred pár rokmi uvádzala česká televízia.

Štvrtok 28. októbra
20.45, ČT 1: Musíme si pomáhať
Česká tragikomédia tvorivého režisérsko-scenáristického tandemu Jan Hřebejk -- Petr Jarchovský, nakrútená v roku 2000 a odohrávajúca sa počas 2. svetovej vojny.
23.05, TV Markíza: Tvrdí muži
Britsko-francúzska paródia na mafiánske filmy a gangsterky vôbec, nakrútená v roku 1996 režisérom J. K. Amalouom. Klišé o chlapíkoch, čo stúpajú na rebríčku zločinu prácou pre mafiánskeho bossa, v tomto filmovom spracovaní pôsobí rovnako trápne ako vtipne, takže paródiu vlastne môžeme považovať za úspešnú, i keď smiať sa na tomto filme, to chce naozaj silné odhodlanie.
23.15, ČT 2: Požírač medvědů
Český televízny film režiséra Pavla Jandourka z roku 1996 o živote českého prvorepublikového polárneho bádateľa a spisovateľa Jana Eskymo Welzla. Výborná šanca vidieť hrať nebohého Júliusa Satinského priamo v hlavnej úlohe, o to cennejšia, že film je takmer neznámy.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/servisne-prilohy, menuAlias = servisne-prilohy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. júl 2022 03:06