StoryEditor

Budú mať autá čierne skrinky?

04.09.2002, 00:00

Francúzska vláda v lete oznámila, že v krajine vznikne špecializovaná cestná polícia a informovala tiež o postupe na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky. Uviedol to denník Le Monde. Medzi prostriedky na zvýšenie bezpečnosti na francúzskych cestách, ktoré chce vláda v Paríži zaviesť, by mali patriť aj čierne skrinky do áut, ako aj kontrolné lístky na miestach platenia poplatkov za používanie diaľnic. Minister dopravy Gilles de Robien predloží akčný plán v septembri 2002. Minister vnútra Nicolas Sarkozy pre Le Monde potvrdil cieľovú úlohu -- vytvoriť cestnú políciu.
Na všeobecné prekvapenie sa prezident Jacques Chirac v rozhovore s novinármi veľmi dlho venoval téme bezpečnosti na cestách. Táto téma sa dokonca má stať jednou z troch hlavných priorít jeho pôsobenia v úrade prezidenta krajiny.
Francúzsko sa zaraďuje v počte obetí dopravných nehôd medzi krajinami Európskej únie na prvé miesta: počet obetí je napríklad vo Francúzsku 2,3-krát vyšší ako vo Veľkej Británii. Aj bývalý minister dopravy Jean-Claude Gayssot chcel znížiť počet obetí dopravných nehôd -- počet mŕtvych v priebehu 5 rokov o polovicu. Podarilo sa mu však znížiť počet úmrtí len o 10 percent. Vlani na francúzskych cestách zomrelo 8 160 ľudí, čo bolo o jedno percento viac ako v predchádzajúcom roku. V prvom polroku tohto roku sa počet mŕtvych na cestách vo Francúzsku znova zvýšil -- pri dopravných nehodách už zomrelo 3 557 ľudí.
Minister dopravy zdôraznil, že už existuje konsenzus, aby vznikla špecializovaná cestná polícia. Bude vybavená v "súlade s úlohami na ňu kladenými". Do jej definitívneho vzniku sa francúzska vláda rozhodla, že v priebehu piatich rokov zvýši počet príslušníkov polície a vojenskej polície na cestách o 1 200 mužov.
Už na terajšiu letnú motoristickú sezónu oficiálne miesta v Paríži zvýšili počet príslušníkov bezpečnostných síl na hlavných cestných smeroch a v blízkosti najnavštevovanejších pláží. Dovedna cez leto na bezpečnosť dohliada 2 700 policajtov, 2 300 žandárov a 900 mužov špeciálnych bezpečnostných jednotiek.
Vláda hľadá aj ďalšie prostriedky na zaistenie bezpečnosti na cestách. Napríklad čierne skrinky, aké existujú v lietadlách a kamiónoch, by sa mohli inštalovať aj do osobných áut. Zachytávali by 15 posledných minút pred nehodou, napríklad rýchlosť vozidla pred zrážkou.
Inou cestou na zníženie dopravných nehôd sú kontrolné lístky, ktorými sa vodiči budú preukazovať pri prejazde cez mýta (miesta na platenie za používanie diaľnic). Na lístku by bola vyznačená vzdialenosť a čas medzi jednotlivými miestami platenia. Predčasný prejazd by znamenal, že vodič prekročil 130-kilometrovú rýchlosť na diaľnici, na čo by mohol byť hneď "upozornený".
Ako informoval Le Monde, francúzske ministerstvo dopravy uvažuje aj o znížení hladiny alkoholu v krvi na nulovú hodnotu, najmä čo sa týka mladých vodičov.
TASR

21. máj 2022 01:02