StoryEditor

Šťastie v zime

09.01.2003, 23:00

Na zimu síce nadávame, ale aj ona je naša priateľka ako celá príroda. Neveríte? Predstavte si len, že by ste žili v krajine, kde teploty nikdy neklesnú pod dvadsať stupňov Celzia, kde teplo strieda len teplo a prípadne dážď. Náš organizmus je nastavený na striedanie ročných období. Dôkazom sú možno aj deti, ktoré dokážu bez rukavíc celý deň stavať snehuliakov a guľovať sa. Aj napriek sychravému prechodu z jesene do zimy sa dá zo zimy urobiť krásne a šťastné obdobie roka. Len sa treba správať primerane ročnému obdobiu a uvedomiť si, že móda nemusí byť nepriateľom zdraviu a prírode.
Existujú v zásade dve skupiny zimných rekreantov. Príslušníci prvej majú najmódnejšie oblečenie a výstroj. Väčšinu dovolenky trávia v hotelovom bare alebo, ak je pekné počasie, na terase pred chatou. Nehodnotia úspešnosť podľa zážitkov a nezaujíma ich, čo to stojí, ale koľko ľudí ich vidí. Nepokladáme za potrebné tejto skupine radiť kam, pretože tí to už vedia.
Druhá skupina rekreantov ide za zimou a športom. Ak ste sa rozhodli patriť k tej druhej, máme pre vás niekoľko tipov. Netvrdíme, že sa musíte vyzbrojiť oblečením a výstrojom muzeálneho charakteru, ale predsa len varujeme: Nie všetko čo "letí" a je módny hit, spĺňa racionálne požiadavky a uchráni vás pred podchladením či úrazom.
Kam na dovolenku
Aj zimnú dovolenku si vyberáme na základe toho, čo chceme robiť a koľko v skutočnosti zvládneme. Ak sme len rekreační lyžiari, orientujme sa na strediská s nie náročnými zjazdovkami, prípadne upravenými bežeckými traťami. Riešením je aj výber stredísk v Alpách, pretože každé z nich ponúka skutočne celú paletu terénov a aj ďalšie náležitosti. V našich podmienkach to znamená skôr návštevu menej exponovaných stredísk. Pred odchodom si však vždy overte, aké sú v mieste vašej rekreácie podmienky, ako fungujú vleky, či je nablízku lyžiarsky servis. To by malo byť minimum.
Pokiaľ ste rodina s deťmi, dvojnásobne nezabudnite, že počasiu nerozkazujeme. Rátajte s tým, že môže nastať počasie, v ktorom sa nebude dať vôbec vyjsť von športovať, ba ani na vychádzku. Zistite, či je v ubytovacom zariadení, kam mierite, dostatok priestoru a príležitostí, aby deti mali program i na viac dní.
Ak máte špeciálnu diétu, zistite, či vám ju vedia pripraviť v cieli vašej cesty.
Ak máte malé deti, overte si aj to, či dostanú iné ako mexický guláš či vyprážaný syr.
Ak máte celkom malé deti, na rok -- dva si lyžovačku odpustite. Mnoho pediatrov tvrdí, že deti do dvoch rokov by sme nemali vystavovať prudkej klimatickej zmene, teda neťahať ich do vysokých horských polôh (ale ani v lete ďaleko na juh...).
Čo na seba
Nielen obchody so športovými potrebami ponúkajú na výber čokoľvek. Ak potrebujete doplniť športový šatník, riadne pri výbere pouvažujte.
Základom oblečenia na zimu (platí to rovnako na pešiu turistiku, ako pre bežkárov či pre zjazdovky) je mnohovrstevnosť oblečenia. Pri zjazdárskych či snoubordingových nohaviciach si toho veľa dolu nedáme, ale na bežkách a pri pešej zimnej turistike by sme mali mať na sebe nevypasované nepremokavé nohavice (nešmykľavé šuštiaky). Mali by byť široké, aby sme ich dali ľahko dolu, keď nás pohyb zahreje.
Poďme však od kože: Spodná bielizeň by zásadne nemala byť zo syntetických vlákien, aby sala pot. Výnimkou sú úplety, ktoré sú orientované tak, aby prepúšťali vlhkosť len jedným smerom -- aj pod ne je však vhodná bielizeň z bavlny.
Ponožky a podkolienky nás nesmú tlačiť a vytvárať ani najmenšiu stopu pri dlhšom nosení. Tesné gumičky na ponožkách a podkolienkach môžu byť príčinou vážneho úrazu -- noha sa stále menej prekrvuje, strácame cit a schopnosť ovládať lyže. V najlepšom prípade nás náramne oziaba, ani omrzliny nie sú vylúčené. To isté platí aj o rukaviciach. Elegantné vypasované sú dobré tak do bufetu. A platí to aj o ostatnom oblečení. Nie je cieľom nadobudnúť guľatosť snehuliaka, ale najlepšie nás chráni pred mrazom prvá vzduchová vrstva, ktorá je najbližšie k telu. A potom ďalšie vrstvičky medzi oblečením. Vzduch je zároveň veľmi pružný, takže ak použijeme jemnejšie materiály, vôbec nám takéto oblečenie neprekáža. Topánky nesmú tlačiť ani na jednom mieste!
Mimoriadne dôležité však je, aby všetky vrchné vrstvy oblečenia, či na pešiu turistiky, bežky alebo zjazdovky, mali protišmykový povrch! Ten vás síce nezastaví, ale zabráni nezvládnuteľnému zrýchleniu pri kĺzaní po náhodnom páde.
Čo so sebou
Športový výstroj sme skontrolovali a pripravili si ešte doma. Náhradné krúžky na palice, a ešte lepšie náhradné palice. Náradie si netreba nosiť, drobné opravy radšej prenechajte na servisných technikov, či mužov pri vleku.
Rovnako je potrebné mať náhradné športové oblečenie, pretože nemáte záruku, že sa vám použitý odev vysuší tak rýchlo, ako potrebujete. Pohodlné a teplé domáce oblečenie, do ktorého sa treba prezliecť hneď po návrate zvonku.
Ak idete do strediska, kde je bazén, nezabudnite na plavky a osušky pre celú rodinu.
Kozmetika! Tá je mimoriadne dôležitá. Pobyt v horách je na pleť tváre a rúk náročnejší, ako letná dovolenka. Potrebné sú výživné i hydratačné krémy. Na svah či do prírody si natierame tvár opaľovacím prostriedkom s vyšším ochranným faktorom, bez ohľadu na to, či je pod mrakom alebo svieti slnko. Nezabudnite si chrániť pery! Deti znesú krémovanie ľahko, ak im ho spravíme zábavným -- móda farebných krémov je milá. Okrem iného to má tú výhodu, že bojovo pomaľované deti môžeme ľahko rozoznať. Pamätajte aj na kozmetiku na ošetrenie pleti po športovaní. V zime oceníte tiež vlastnosti masážnych emulzií, najmä po prvom športovom dni a zahrievacích masážnych emulzií vlastne každý deň.
Nevyhnutnou pomôckou sú kvalitné slnečné okuliare. Ak neznášate čiapky, vezmite si aspoň čelenky na ochranu nosných dutín a uší. Rukavice aspoň jedny do rezervy a jedny na bežné vychádzky.
Napriek tomu, že takmer všade dnes už fungujú rôzne ošetrovne, nezabudnite si zobrať lieky. Predovšetkým -- ak nejaké pravidelne užívate -- tie v dostatočnom množstve na celý pobyt + desaťpercentnú rezervu. Okrem toho bežné lieky ako živočíšne uhlie, prostriedky proti horúčke, prípadne na trávenie, obväz, rýchloobväz a bandáž. Alergici môžu pri zmene prostredia vždy rátať s prejavmi svojho neduhu, bez zvyčajných liekov sa nezaobídu.
Myslite tiež na to, že v zime je dlhšie tma ako svetlo, nezabudnite na knihy, spoločenské hry a podobne.
Myslite na to, aby ste sa vrátili zdraví.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/servisne-prilohy, menuAlias = servisne-prilohy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
09. august 2022 15:31