StoryEditor

Sulík chce referendum. Na Fica sa spoliehať nebude

24.06.2010, 11:45
Autor:
TASRTASR
Vypísanie referenda iniciované stranou SaS nestráca význam, ani potom, ako sa štyri zo šiestich problematických oblastí, ktoré má plebiscit ambíciu riešiť, objavili v programových tézach formujúcej sa pravostredovej koalície.

Pre TASR to povedal predseda politického subjektu Richard Sulík. "Na obmedzenie poslaneckej imunity treba 90 hlasov, ak by Smer-SD nespolupracoval, tak to opäť nebude," priblížil.

Referendum rozhodne
To, či bude strana riešenie jednotlivých referendových otázok presadzovať aj na parlamentnej pôde, závisí podľa slov predsedu od výsledku ľudového hlasovania. "Ak príde nedostatočný počet voličov a to málo povie áno a referendum bude neplatné, tak to budeme tlačiť cez parlament," zdôraznil. Iné by podľa neho bolo, ak by sa k referendovým urnám dostavil potrebný počet ľudí, ktorí by sa vyjadrili negatívne. "Potom by som sa priklonil k alternatíve, že nepretláčajme to cez parlament, keď si to ľudia neželajú," podotkol.

Predseda Sulík nevedel povedať, či bude SaS s presadzovaním jednotlivých bodov ľudového hlasovania na parlamentnej pôde vyčkávať až na samotný výsledok plebiscitu. "Závisí, ako ten legislatívny proces pôjde a ktoré body sa budú realizovať ako prvé. Koaliční partneri majú tiež nejaké svoje predstavy," konštatoval.

Záväzný program
Dve z referendových otázok týkajúce sa znižovania počtu poslancov na 100 a obmedzenia ceny vládnych limuzín sa nenachádzajú v dohodnutých programových tézach vznikajúcej štvorkoalície. Ako uviedol predseda strany, nepredpokladá, že by ich v prípade neúspechu referenda ďalej presadzovali na pôde Národnej rady (NR) SR. "Písali sme tézy, aby neprichádzal koaličný partner s tým, že ešte toto a ešte ďalšie," uzavrel.

Referendum, o vyhlásenie ktorého sa snaží SaS, by malo pozostávať zo šiestich otázok. Cieľom prvej je zrušenie koncesionárskych poplatkov, druhej obmedzenie poslaneckej imunity, tretej zníženie počtu poslancov na 100, štvrtej stanovenie maximálnej ceny vládnych limuzín, piata má pomôcť uzákoniť voľby cez internet a šiesta má za cieľ vyňatie osôb poverených výkonom verejnej moci z práva na odpoveď garantovaného tlačovým zákonom. Aby bolo referendum úspešné, musí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Ak by sa to podarilo, išlo by o prvé úspešné referendum v SR, ktoré bolo iniciované petíciou občanov, keďže úspešné referendum o vstupe do Európskej únie iniciovali politici. Predstavitelia SaS odovzdali petíciu za vypísanie referenda s viac ako 400.000 podpismi 9. júna v Prezidentskom paláci.

01 - Modified: 2003-12-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zomrel režisér a herec Karol L. Zachar 02 - Modified: 2003-12-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Týždeň v kultúre
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
28. jún 2022 20:46