StoryEditor

Väčšina poslancov si nultý plat nechala

16.04.2012, 00:00
Dobročinnosť. Po výzve prezidenta venovali na Hrad Krásna Hôrka extra výplatu zatiaľ iba jednotlivci.

Poslanci si na nový „finančný darček“ rýchlo zvykli. Nultého platu, ktorý si schválili napriek nesúhlasu prezidenta Ivana Gašparoviča, sa vzdávajú len zriedkavo. Keďže poslanci na konci minulého volebného obdobia prelomili prezidentovo veto, ten ich vyzval, aby svoj extra plat darovali na obnovu Krásnej Hôrky. Ak by sa ho vzdali všetci, na dobročinnosť by putovalo takmer 400-tisíc eur.

Výplata na obnovu
Poslanci už majú na účtoch marcovú výplatu, aj keď do poslaneckých lavíc zasadli až v apríli. Peniaze získali za obdobie medzi voľbami a zložením poslaneckého sľubu vďaka zákonu, ktorý na poslednú chvíľu presadil minulý parlament. Hneď v úvode volebného obdobia si tak prilepšili o viac než dve tisícky eur. Klub Smeru-SD, ktorý má v parlamente rekordných 83 poslancov, nezvažuje vypočuť apel prezidenta Gašparoviča. „Nemám takú vedomosť, je to na individuálnom rozhodnutí každého,“ povedala predsedníčka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková.

Liberáli podľa ich hovorkyne Tatiany Tóthovej prispievajú na dobročinnosť pravidelne a nepotrebujú na to nulté platy či výzvy hlavy štátu. „Martin Chren venoval na Krásnu Hôrku celý plat, prispel aj Richard Sulík,“ spresnila Tóthová.

„Darovanie prvého platu navrhol v našom klube Mikuláš Huba, súhlasil som,“ tvrdí líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. Či siahol do peňaženky aj on sám, nespresnil. „Ukazovať solidárnosť cez médiá je teatrálne.“

Ostatní poslanci majú dobročinnosť ešte len v pláne. V 15-člennom klube Mostu uprednostňujú hromadný dar. „Máme predbežnú dohodu, že spolu venujeme 20-tisíc eur,“ informoval László Solymos. SDKÚ-DS sa asi pridá tiež. „Myslím si, že tak urobíme,“ reagoval Ľudovít Kaník. V KDH ponechali rozhodnutie na každého z poslancov. „Podľa vlastného uváženia, mnohí to tak robia roky,“ tvrdí hovorca Matej Kováč.

Paška hovorí o zmene
Nultý plat možno v budúcnosti zanikne. Pripustil to pre HN predseda zákonodarného zboru Pavol Paška (Smer). „Určite sa tým budeme zaberať,“ konštatoval. Podľa neho nebolo zámerom, aby poslanci poberali v jednom čase dva platy, ako sa to stalo v prípade niektorých štátnych tajomníkov. „V procese prijímania zákonov sú veci, ktoré sa vám ukážu až po tom, keď začnú platiť v praxi,“ dodal.

Prezident by zmenu uvítal. „Ak sa sami poslanci rozhodnú prehodnotiť tento zákon, bude mať prezidentovu podporu,“ povedal jeho hovorca Marek Trubač. Martin Poliačik z SaS by obmedzil iba prípadnú duplicitu platov, zákon naďalej obhajuje. „Poslanci by nemali ostávať bez platu, kým nezložia sľub,“ hovorí.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
03. júl 2022 10:39