StoryEditor

Zistenie HN: Školy sa v lete zbavujú učiteľov

18.07.2013, 00:00
Namiesto dovolenky -- úrad práce. V júli nedobrovoľne odchádzajú zo školstva stovky učiteľov.

Namiesto letnej dovolenky – úrad práce. V júli nedobrovoľne odchádzajú zo školstva stovky učiteľov – mnohí riaditelia totiž časť z nich platia len na určitý čas, do prázdnin, aby ušetrili dve mesačné mzdy. A v septembri ich prijmú naspäť – zas na určitý čas. „Sú to riadne nervy a hlavne človek pociťuje úžasnú nespravodlivosť,“ hovorí učiteľka angličtiny Jeanette Uhrínová, ktorá takýto prístup v minulosti zažila. Nakoniec sa rozhodla odísť zo Slovenska a skúša šťastie vo Veľkej Británii.

Prepustený učiteľ ostáva dva mesiace bez príjmu, bez nároku na sociálnu dávku.

Podobný príbeh sme si vypočuli z úst viacerých učiteľov, žiadny však nechcel pod vlastným menom hovoriť z obavy, že sa už na školu nevráti. „Bojím sa, že mi neobnovia pracovný pomer,“ hovorí napríklad učiteľka z Oravy, ktorej meno máme v redakcii.

Podľa viceprezidenta Slovenskej komory učiteľov Miroslava Sopka je to dôsledok finančne podvyživeného školstva.

Koľko učiteľov teda končí cez prázdniny dočasne „na dlažbe“? Ústredie práce údaje o nezamestnanosti pedagogických pracovníkov nezverejňuje. Podľa ministerstva školstva nejde o rozšírený úkaz. „Takéto prípady sú podľa ohlasov, na ktoré odpovedáme skôr ojedinelé,“ tvrdí hovorca rezortu Michal Kaliňák.

Učitelia podľa neho zväčša žiadajú ministerstvo o stanovisko, či bol pri uzatváraní ich pracovného pomeru dodržaný zákonník práce. Ministerstvo práce priznáva, že im na reťazenie pomerov chodia „individuálne sťažnosti“. „Choďte sa pozrieť na úrad práce, učiteľov je tam ako maku,“ hovorí bývalá učiteľka Uhrínová.

Stovky učiteľov
Vybrali sme sa teda na jeden z bratislavských úradov práce, aby sme si situáciu overili na vlastné oči. Rad čakajúcich nezamestnaných bol dlhý, učiteľov sme však nenašli. „Mali ste prísť začiatkom mesiaca, vtedy ich tu bolo veľa,“ hovorí úradníčka. Podobne vidia situáciu v Prešove. „Môže to byť tak do tej stovky,“ prezradila nám pracovníčka prvého kontaktu miestneho úradu práce pod podmienkou anonymity.

Tretina prepustených učiteľov má podľa nej od zamestnávateľa prísľub, že od septembra na školu opäť nastúpia, dve tretiny čakajú na to, ako sa vyvinie situácia, napríklad koľko detí sa na školu zapíše.

Právne čisté
Riaditeľ školy môže so zamestnancom uzavrieť pracovný pomer na dobu určitú len dvakrát po sebe. „Na tretí rok už musia mať pracovný pomer na dobu neurčitú, ak by to škola porušila, inšpektorát môže uložiť pokutu až do stotisíc eur,“ upozorňuje Danica Bedlovičová z banskobystrického inšpektorátu práce. Aj zo tohto pravidla však existujú výnimky.

Riaditeľ môže reťaziť pracovný pomer ľubovoľne dlho, napríklad, ak mu to umožňuje kolektívna zmluva. Odborári často umožnia riaditeľovi voľnejší režim pre učiteľov náboženskej výchovy, či v prípade iných pedagógov, ktorí majú odučiť na škole len pár hodín týždenne. Inšpektorát podľa Bedlovičovej zatiaľ žiadne pokuty za reťazenie pracovných pomerov v školstve neuložil. „Učitelia sa na to pýtajú, chodia na poradenstvo, ale podnet na inšpektorát práce som zatiaľ nezaznamenala,“ uviedla.

Prázdna kasa 
Hoci postup riaditeľov je v súlade s predpismi, niektorí z nich to považujú za neetické. „Viem, že sa to deje, ale sama to nerobím. Prepokladám, že ide o snahu ušetriť, ale príde mi to nefér,“ tvrdí riaditeľka základnej školy v Širokom Renáta Gazdová. Chýbajúce peniaze sú hlavným dôvodom aj podľa riaditeľky Asociácie samosprávnych škôl Aleny Petákovej. „Robia to vyslovene kvôli financiám. Na konci roka treba vymaľovať triedy, dokúpiť lavice, potom aj tie dva platy sú dobré,“ zdôrazňuje. Deje sa tak podľa nej zväčša v menších obciach.

Zmena zákona?
„To, že sa to robí s cieľom ušetriť peniaze, je choré,“ tvrdí šéf Nových školských odborov Ľudovít Sebelédi. Odborári by preto privítali, keby zákonník práce umožnil zreťaziť pracovné pomery len jedenkrát.

Minuloročná novela zákonníka práce však už reťazenie pomerov zredukovala – z troch na dva pracovné pomery po sebe.

„Otázka reťazenia pracovných pomerov na určitú dobu je citlivá otázka, ktorá bola komplikovane negociovaná pri posledných dvoch veľkých novelách. Z tohto hľadiska sa zatiaľ neuvažuje o zmene na jedno opakovanie,“ uviedol Michal Jurči z tlačového oddelenia ministerstva práce. Každé sprísnenie zákonníka práce totiž znižuje schopnosť a ochotu firiem zamestnávať ľudí.

01 - Modified: 2004-11-15 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: LLP Bratislava do ofenzívy
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
29. jún 2022 05:37