Na MMM aj svetový šampión v polmaratóne S. Kororia

02.10.2007, 13:31

Bývalý svetový šampión v polmaratóne Shem Kororia, ktorý svoj titul získal pred desiatimi rokmi v Košiciach, sa v nedeľu 7. októbra vráti do metropoly východného Slovenska a na štart 84. ročníka Medzinárodného maratónu mieru sa vydá so symbolickým štartovým číslom 1. Osobné maximum 35-ročného Kororiu z Newyorského maratónu v roku 1999 má hodnotu 2:09:32 h.
"Žiaľ, jeho krajanka Tegla Loroupeová, ktorá pred desiatimi rokmi získala svetové polmaratónske zlato, bude tentoraz v Košiciach chýbať. S touto Keňankou žijúcou v Nemecku sme boli v kontakte, ale pred desiatimi dňami nám jej manažér oznámil, že Teglin štart u nás je nereálny," vysvetlil riaditeľ MMM Branislav Koniar.
V štvrtom bloku favoritov na prvenstvo predstavili organizátori MMM okrem Kororiu aj ďalšie zaujímavé mená. V Košiciach pobeží napríklad 38-ročný Keňan Simon Bor. "Hoci jeho vysoký vek môže budiť dojem, že je už dávno za zenitom výkonnosti, opak je pravda. Vlani bol druhý na maratóne v San Diegu za 2:10:37 a v tomto roku skončil tretí v Tiberiase za 2:13:34," informoval Koniar. Borov osobný rekord spred štyroch rokov z Amsterdamu, kde skončil druhý, je 2:07:55 h. V štartovej listine MMM figurujú 24-ročný Keňan Matthew Kosgei (2:17:16), ktorý vlani aj tento rok vyhral maratón v Krakove, a Etiópčan Gobeza Ayalew, ktorého čaká maratónska premiéra s ambíciou zabehnúť čas 2:11 až 2:13 h. O popredné priečky sa bude uchádzať skúsený 37-ročný Keňan Micah Kiprotich (2:16:52 v Istanbule 2006) a tohtoročná ruská maratónska jednotka 31-ročný Lenar Kusnudtinov (2:13:16 v Zürichu 2007).
"Oproti vlaňajšku sme balík odmien navýšili približne o 10 percent. Tradične odmeníme desať najlepších mužov a šesť najrýchlejších žien," dodal B. Koniar. Víťaz mužského maratónu sa môže tešiť na prémiu 10 000 eur. Ak pokorí traťový rekord (2:12:35) dostane 12 000 eur. Ak by najrýchlejší maratónec dobehol do cieľa v čase lepšom ako 2:11 h, jeho odmena by činila 18 000 eur. V súťaži žien sú prémie pre víťazku nasledovné: 5000 eur (horšie ako 2:35), 6000 (do 2:35), 8000 (prekonanie traťového rekordu 2:31:28) a 12 000 eur za víťazný čas lepší ako 2:25 h.
Necelý týždeň pred štartom 84. ročníka MMM evidujú organizátori z Maratónskeho klubu Košice 3176 vytrvalcov (600 maratón, 816 polmaratón, 1500 minimaratón, 4 firemný beh, 42 juniorská štafeta, 12 handbikeri, 1 vozičkári, 201 korčuliari) zo 43 krajín sveta. Vzhľadom na minulé roky počítajú usporiadatelia s tým, že na poslednú chvíľu sa ešte zaregistruje 100 až 150 pretekárov.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
25. apríl 2024 08:52