StoryEditor

Amerika si podala ruku so Saddámom

17.05.2004, 00:00
Maséri verejnej mienky veľmi dobre poznajú silu obrazu, a tak ich momentálne zaujíma najmä to, aký imidž bude na fotografii, ktorou raz budú tvorcovia učebníc dejepisu ilustrovať kapitolu o irackej vojne.

Zo všetkých nešťastných digitálnych obrázkov týrania väzňov zo strany amerických žalárnikov to bude najmä jeden, ktorý sa vryje do našej kolektívnej pamäti - obraz postavy v kazajke a plášti s rozpaženými rukami, na ktorých sú pripnuté elektrické káble, tvrdí komentátor americkej televíznej siete CBS Tom Fenton. "Tá postava sa stane symbolom irackej vojny - rovnako ako sa symbolom vietnamskej vojny stalo nahé dievčatko utekajúce po ceste postriekanej horiacim napalmom."
Americkí "mariňáci" (marines), ktorí 9. apríla 2003 rúcali sochu Saddáma Husajna v Bagdade, zahalili nenávidenému diktátorovi hlavu do americkej zástavy - až po chvíli ju ktosi z duchaprítomných veliteľov prikázal vymeniť za iracké farby. Američania konali v dobrej viere na základe vnútorného presvedčenia - do Bagdadu neprišli kvôli...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/svet-2, menuAlias = svet-2, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. jún 2022 04:06