StoryEditor

Po prudkom raste sa žiadny dramatický pokles cien neočakáva

26.02.2004, 23:00
Autor:
HNHN
Ceny na slovenskom trhu nehnuteľností sa pohybujú - napokon ako všade vo svete - po sínusoide a pokiaľ ide o staršie byty, dosiahli vlani vrchol a začínajú klesať. A keď si niekto myslí, že byt v tomto roku predá tak výhodne ako jeho sused vlani, mýli sa.

Začiatok roka 2003 sa totiž niesol v znamení nárastov cien až o 25 percent, no v druhej polovici roka sa situácia stabilizovala a v niektorých lokalitách už v zimných mesiacoch začali ceny klesať.
Začalo sa to ešte v roku 2001, keď sa objavili prvé signály o vstupe Slovenska do EÚ. Zdvihla sa vlna podopretá očakávaniami a ľudia začali ponúkať svoje byty na trhu za vysoké ceny. Navyše, kupujúci boli ochotní vysoké ceny akceptovať. "Patríme k veľkým realitným spoločnostiam a musím priznať, že v tom čase sme mali v ponuke možno tri byty na predaj, čo som za celé roky pôsobenia v realitnej brandži nezažil. Takmer všetko, čo do ponuky prišlo, sa okamžite predalo. Predávajúci pritom neboli ochotní akceptovať napríklad hypotéky či stavebné sporenie, pretože bolo dosť kupcov, ktorí ponúkali hotovosť," uvádza Ľuboš Valach zo spoločnosti Tatra Real.

Indikátorom je Petržalka
Teraz cenová vlna kulminuje. Bratislavskú mestskú časť Petržalka, pretože tam sa predáva najviac bytov, považuje Valach za určitý lakmusový papierik - indikátor, ako sa bude celý trh vyvíjať. A dnes možno povedať, že tam veru priemerné byty zlacneli o 100- až 150-tisíc korún. Je to vývoj, ktorý sa premieta aj do ostatných sídlisk. Vysokú cenu, ktorú nehnuteľnosti nadobudli, si drží centrum mesta, aj keď počet záujemcov o kúpu klesá a ponuka je citeľne vyššia ako momentálny záujem. Iste, predáva sa, no nie ako pred rokom. Najmä preto, že byt je dobrá protiváha na investovanie, ktorá sa dá prenajímať a zarobí si na seba viac ako na úrokoch v banke. Pokiaľ ide o novú výstavbu, tam sa rast cien dá očakávať, dokonca je viac ako pravdepodobný. Nielen v tomto roku, ale aj s výhľadom do budúcnosti. Príčinou je nárast cien stavebných materiálov, energetických vstupov i zvýšenie DPH, no najmä nedostatočná ponuka nových bytov na trhu.
Vyššie ceny nových bytov možno očakávať najmä v centre a širšom centre Bratislavy. Rozostavané sú objekty v luxusných lokalitách, kde je cena za štvorcový meter bez DPH na úrovni 50- až 55-tisíc, v širšom centre 42- až 44-tisíc korún za štvorcový meter. Predávajú sa veľmi dobre. "Je len pochopiteľné, keď investor vidí, že všetko predal, v ďalších etapách výstavby cenu zdvihne," konštatuje Valach. Za pozornosť tiež stoja aktivity, ktoré sa pripravujú na dunajskom nábreží. Cena vychádza na 70-tisíc, v najlukratívnejších polohách v horných častiach s výhľadom na rieku i Hrad až do 100-tisíc korún za štvorcový meter.

O cene rozhoduje poloha bytu
Za určitú deformáciu, ktorá zatiaľ pretrváva, možno považovať skutočnosť, že staršie byty v širšom centre mesta sú drahšie ako úplne nové byty, postavené len trochu ďalej od centra. Anomáliu spôsobil práve nedostatok nových bytov na trhu. Odhliadnuc od plánovanej luxusnej zástavby v Starom Meste, niekoľko sto bytov s klasickým štandardom pribudne napríklad aj v okolí Bajkalskej, čo podľa Valacha určite ovplyvní ceny starých bytov centre smerom nadol. "Kto má trochu rozumu, kúpi si nový byt a neriskuje, že susedovi nad ním praskne pôvodná rúra a všetko, čo si zrenovoval on sám, mu zničí," dodáva. Očakávať sa dá aj pokles cien panelákových bytov na sídliskách. Nárast bol síce prudký, pokles však bude veľmi pomalý a k dramatickým pádom podľa Valacha určite nedôjde.
Podobná situácia ako v Bratislave je aj v Žiline. "Staré byty, ktoré sú bližšie k centru, sa predávajú za oveľa vyššie ceny ako mladšie byty na sídliskách. Je to o polohe, a nie o veku," myslí si Róbert Adamica zo žilinskej spoločnosti Real Fin. Dodáva, že kým priemerný dvojizbový byt v Žiline možno kúpiť do milióna korún, v Martine či Považskej Bystrici môže ísť o polovičnú sumu.
Na rozdiel od Bratislavy sa napríklad málo stavia v Banskej Bystrici. "Možno jeden dom za rok, aj to sú problémy obsadiť najvyššie poschodia," tvrdí Bohumil Kratochvíl z banskobystrickej spoločnosti Reality Market. Spresňuje, že pôvodné byty na sídliskách vychádzajú na 12- až 20-tisíc, v novostavbách ide o rozpätie od 25- do 30-tisíc korún za štvorcový meter.

Približné ceny bytov v hlavnom meste Slovenska očakávané v roku 2004 (Sk/ m2, bez DPH)
- v rozostavaných objektoch v luxusných lokalitách centra: 50 až 55 tisíc
- širšom centre: 42- až 44-tisíc
- v najlukratívnejších lokalitách s výhľadom na rieku i Hrad: do 100-tisíc
Zdroj: Tatra Real

01 - Modified: 2002-11-24 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Číslo 02 - Modified: 2002-11-24 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: S nižším odporom do vyšších sfér 03 - Modified: 2002-11-24 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Druhý dych slovenských svahov
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/tema-dna, menuAlias = tema-dna, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. júl 2022 12:39