02.04.2019, 15:25

Prieskum: ĽSNS mieri do Európskeho parlamentu, kotlebovci sú druhí za Smerom

Eurovoľby by na Slovensku vyhral Smer s necelými 22 percentami.

Marian Kotleba
Zdroj: TASR/J. Kotian

Ak by sa voľby do Európskeho parlamentu konali v prvej polovici marca 2019, Slováci by zvolili svojich zástupcov z ôsmich politických subjektov. Ukazuje to prieskum agentúry Focus pre Katedru politológie FiF UK, o ktorom informuje portál euractiv.sk.

Voľby by na Slovensku vyhral Smer s necelými 22 percentami, nasledovali by extrémisti z ĽSNS s necelými 13 percentami. Výsledok nad 10 percent by zaznamenali aj opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA.

Nad hranicou zvoliteľnosti, ktorá je na úrovni päť percent, sú aj Sme rodina, KDH, koalícia Progresívne Slovensko a Spolu a SNS. Koaličný Most ju nedosiahol.

Smer, SaS, OĽaNO-NOVA a KDH europoslancov majú aj v súčasnosti. Pre ĽSNS, Sme rodina a koalíciu progresívcov a Spolu by išlo o premiérový vstup do europarlamentu. SNS svojho zástupcu v tejto inštitúcii vo volebnom období v rokoch 2009 až 2014 mala.

Zdroj: Agentúra Focus pre FiF UK

​​"Pokiaľ ide o možný počet mandátov, preferencie ho celkom neodhalia. Závisieť bude od celkovej účasti a absolútneho počtu hlasov. Problematické je to predpovedať najmä v situácii, kedy je viacero strán v preferenciách veľmi tesne pri sebe a hrajú o jeden alebo dva mandáty. Smer sa bude zrejme pohybovať medzi dvoma až troma mandátmi," píše euractiv.sk.

Eurovoľby sa budú na Slovensku konať 25. mája, Slovensko bude mať 14 europoslancov.

Agentúra Focus prieskum robila na vzorke 1590 respondentov v termíne od 1. do 15. marca 2019. Katedra politológie FiF UK ho zadala v rámci projektu "Zlepšovanie komunikácie v oblasti demokracie a deficitov EÚ."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.