10.05.2019, 00:00

Kto skutočne môže za zákaz krivých uhoriek? Pozrite si mýty a fakty o "diktáte Bruselu"

Mnohé sťažnosti na regulácie či privilégiá sa v praxi nikdy nepotvrdili.

Kto skutočne môže za zákaz krivých uhoriek? Pozrite si mýty a fakty o "diktáte Bruselu"
Zdroj: Reuters

V posledných rokoch na sociálnych sieťach, v médiách i z úst politikov počuť rôzne poplašné správy a mýty o Európskej únii.

HN vám prinášajú prehľad najkurióznejších či najpopulárnejších mýtov o „diktáte Bruselu“ – od zákazu predaja škaredého ovocia a zeleniny cez tvrdenie, že nariadenie GDPR ohrozí existenciu školských násteniek a malé podniky zruinuje astronomickými pokutami. Až po domnienky, že sa Únia v dôsledku kríz rozpadá.

S pravítkom na potraviny
Jedným z najklasickejších dohadov je, že krivé šalátové uhorky či banány budú zakázané a zmiznú z pultov supermarketov. Ich predaj však Únia nikdy priamo nezakázala.

Spomínané potraviny sú pre účely uľahčenia medzinárodného obchodu rozdelené do tried podľa kvality a veľkosti. Európske pravidlá stanovujú minimálne požiadavky pre kvalitu banánov a uhoriek dovážaných do EÚ.

Tie musia byť neporušené, zdravé, bez hniloby, ch

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.