10.05.2019, 11:52 Aktualizované dňa 10.05.2019 o 12:46

Voľba stredoškolákov je jasná. Eurovoľby by vyhral Kotleba

Do simulovaných volieb sa zapojili viac ako dve stovky škôl po celom Slovensku.

Keby rozhodovali študenti, vo voľbách do Európskeho parlamentu by zvíťazila ĽSNS Mariana Kotlebu. Volilo by ju 15,79 percenta z nich. Vyplýva to z výsledkov simulovaných volieb, ktoré prezentovalo OZ Pre stredoškolákov.

Strana by mala troch europoslancov - Milana Mazureka, Mareka Kotlebu a Milana Uhríka. 

Na druhom mieste by skončila Koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu, ktorej by svoje hlasy odovzdalo 12,54 percenta z nich.  Za nich by sa do europarlamentu dostali Michal Šimečka, Dominik Hatiar a Lucia Kleštincová.

Do europarlamentu aj Maiga

Za nimi by nasledovali Obyčajní ľudia, ktorým by svoj hlas odovzdalo 9,76 percenta stredoškolákov. Tí by mali dvoch europoslancov - Igora Matoviča a Michala Šipoša.

Do Európskeho parlamentu by stredoškoláci zvolili aj Sme Rodina so ziskom 7,68 percenta hlasov s dvoma europoslankyňami Evou Hudecovou a Petrou Krištúfkovou opozičnú SaS, ktorú by volilo 6,53 percenta z nich. Tú by podľa volieb stredoškolákov v Bruseli zastupovala Lucia Ďuriš Nicholsonová.

6,3 percenta stredoškolákov by volilo vládny Smer-SD. Za ten by sa do europarlamentu dostala súčasná europoslankyňa Monika Beňová.

5,21 percenta z nich by zas volilo hnutie Priama Demokracia, za ktoré kandiduje aj Ibrahim Maiga, ktorý by sa aj stal jeho zástupcom. 

Ďalšie strany by neprekonali päťpercentnú hranicu. Volilo by 40,62 percent zo študentov.

Rozdiely medzi školami

Výsledky volieb sa výraznejšie líšili medzi jednotlivými typmi škôl. "Stredné odborné školy a inak špecializované školy inklinovali k strane KOTLEBA – ĽSNS, a gymnazisti ku koalícii Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia," píše v tlačovej správe OZ Pre stredoškolákov. 

Rozdielne boli aj pri regionánom porovnaní. V Bratislavskom kraji dominovala koalícia PS-Spolu, ktorú by tu volilo až 23,15 percenta študentov. V ostatných krajoch mali prevahu kotlebovci.

Do volieb sa zapojilo 204 stredných škôl a dve vysoké školy. Simulované voľby do Európskeho parlamentu prebiehali v dňoch 2.-3. mája a 6.-7. mája na vopred zaregistrovaných školách. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.