14.05.2019, 10:21

Dominantnou témou roka sú eurovoľby a zostáva ňou aj brexit, tvrdí Lajčák

Šéf diplomacie predložil hodnotenie priorít zahraničnej a európskej politiky SR v roku 2018 a ich zameranie na rok 2019.

Dominantnou témou roka sú eurovoľby a zostáva ňou aj brexit, tvrdí Lajčák
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Dominantnou témou v tomto roku sú májové voľby do Európskeho parlamentu a horúcou témou zostáva aj odchod Spojeného kráľovstva z EÚ.

Vyplýva to z výročnej správy o členstve SR v EÚ, ktorú predložil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

Rokovaním o materiáloch rezortu diplomacie otvorili poslanci štvrtý rokovací deň 45. schôdze Národnej rady SR.

Zo správy tiež vyplýva, že pre Slovensko budú v kontexte pracovného programu Európskej komisie na rok 2019 prioritou napríklad iniciatívy v oblasti dohody na novom viacročnom finančnom rámci alebo dobudovanie energetickej únie.

Šéf diplomacie predložil aj Hodnotenie priorít zahraničnej a európskej politiky SR v roku 2018 a ich zameranie na rok 2019. Z materiálu vyplýva, že v zahraničnej politike bude Slovensko aj naďalej obhajovať multilateralizmus, jednotu EÚ a nezastupiteľnosť transatlantickej väzby.

Dôležitou súčasťou zahraničnej politiky SR podľa rezortu ostáva aj jednotná prezentácia SR v zahraničí.

V prioritách slovenskej zahraničnej politiky sa tiež spomína záujem o sídlo budúcej decentralizovanej agentúry ELA - Európska agentúra práce.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.