20.05.2019, 15:04

Bolo Stracheho video účelové? Kríza v Rakúsku môže mať celoeurópsky dopad, píšu svetové médiá

​Denník The Times poznamenal, že voliči, ktorí sú rozhodnutí hlasovať pre krajnú pravicu, môžu Stracheho aféru odmietnuť ako zinscenovanú hru.

Bolo Stracheho video účelové? Kríza v Rakúsku môže mať celoeurópsky dopad, píšu svetové médiá
Zdroj: Reuters

Rakúskou vládnou krízou kvôli afére už bývalého lídra protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho sa dnes rozsiahlo zaoberá európska tlač.

Video kompromitujúce Stracheho:

Množstvo médií sa pritom zamýšľa nad tým, či bol škandál zámerne načasovaný tesne pred voľbami do Európskeho parlamentu a nakoľko môže ovplyvniť šance na úspech európskej krajnej pravice, ktorá si od volieb sľubuje posilnenie svojich pozícií.

"Všetko ukazuje na to, že zverejnenie prípadu práve v tejto chvíli malo len nepriamo za cieľ spôsobiť krízu vodcovi FPÖ," napísal poľský denník Rzeczpospolita.

V skutočnosti je podľa denníka aféra namierená proti ctižiadostivému kancelárovi Sebastianovi Kurzovi. "Odhalenie škandálu dvoma významnými nemeckými ľavicovo zameranými médiami je tiež súčasťou politických bojov, ktoré sa dnes v Európe odohrávajú," poznamenal denník.

Holandský De Volkskrant upozornil, že Kurz chcel spoluprácou s FPÖ získať pre svoju Rakúsku ľudovú stranu (ÖVP) voličov podporujúcich populistov. To do určitej miery fungovalo, ale prieskumy pred európskymi voľbami ukázali, že ľudovci majú pred slobodnými len šesť až sedempercentný náskok. A tak Stracheho škandál "Kurza teraz prinútil tento experiment ukončiť".

Podľa denníka Neue Zürcher Zeitung Kurzov "spektakulárny projekt" so slobodnými zlyhal, a to s "dopadom za hranicami Rakúska". "Lebo ak bolo úmyslom video (kompromitujúce Stracheho) natočené už pred dvoma rokmi zverejniť len týždeň pred voľbami do EP, aby sa upozornilo na účasť pravicových populistických síl na moci, potom sa táto kalkulácia podarila."

​Denník The Times poznamenal, že voliči, ktorí sú rozhodnutí hlasovať pre krajnú pravicu, môžu Stracheho aféru odmietnuť ako zinscenovanú hru. "Ale pre nerozhodnutých voličov sú zlá povesť zrady a korupcia a vyhliadka medzinárodnej izolácie odstrašujúce."

Pre francúzsky ľavicový denník L'Humanité je pád Stracheho v Rakúsku "včasným pripomenutím toho, že čestnosť a krajná pravica nejdú ruka v ruke. Že tí, ktorí sa podieľajú na podpore takýchto xenofóbnych osôb, sú jasní podpaľači. A tiež že vzostup nacionalistických populistov v Európe nie je nevyhnutný."

"Vládna kríza v Rakúsku by mala mať dôsledky v celej Európe," je presvedčený švédsky denník Aftonbladet. Škandál podľa neho "úplne jasne ukazuje, s akými silami si Kurz zahrával a tiež to, že ich nedokázal skrotiť".

"Európski stredopraví politici, ktorí sa pohrávajú s myšlienkou napodobniť Kurza, by si mali uvedomiť, že FPÖ nie je jedinou stranou na pravicovom kraji, ktorej sa pozdáva autoritársky štát (ruského prezidenta Vladimira) Putina," upozorňuje denník.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.