22.05.2019, 00:00

Veľká analýza ukazuje, ako politici prehovárajú k ľuďom. Ktorá strana je najagresívnejšia?

Na množstvo výstupov politických subjektov sa zamerali dátoví analytici zo spoločnosti Bisnode.

Veľká analýza ukazuje, ako politici prehovárajú k ľuďom. Ktorá strana je najagresívnejšia?
Zdroj: TASR/Martin Baumann

V nastavených kampaniach do nadchádzajúcich eurovolieb zvolili politické strany na Slovensku rozmanitý spôsob vyjadrovania a prezentácie. Za posledné mesiace využili ich hlavní zástupcovia širokú škálu výrazových prostriedkov, čím sa k verejnosti dostali rozpačité, emotívne, ideologické aj agresívne vyjadrenia. Niektorí dokonca stavili na demagógiu či ilúziu. Komunikácia jednotlivých politických strán popri inom najviac vypovedá o ich postojoch a chovaní.

Lingvistická analýza 

Na množstvo výstupov politických subjektov sa zamerali dátoví analytici zo spoločnosti Bisnode. Analyzovali polemické texty publikované na ich oficiálnych webových stránkach a na blogoch hlavných predstaviteľov, a to v období od 1. októbra 2018 do 24. apríla 2019. Zamerali sa na výrazy v siedmich kategóriách, z čoho následne dospeli k výslednému koeficientu iracionálnosti, ktorý je súčtom jednotlivých kategórií:

1. Agresivita (nenávisť k iným názorovým skupinám): výrazy ako zmanipulovaný, odporný, prisluhovač, zlo, alibizmus, blud, praktiky, kolaborant, primitív, šokujúci, zapredaný...
2. Predaj ilúzií (vzhliadanie k „vyšším“ ideálom): sloboda, príroda, národ, spása, prestíž, úcta...
3. Dogmatizmus: výrazy ako diskutabilný, rozhodne, všetci, absolútne, razantný, nezmysel...
4. Zastrešovanie sa kolektívom: zámená my a oni v 1. páde.
5. Ideologické myslenie: označenie konkurenčných ideológií a ich predstaviteľov (slová končiace na -zmus, -ista, -istka, - stický). Výrazy ako optimista, terorista, feminizmus...
6. Dramatizácia (prifarbovanie textu): boj, krv, smrť, strach, útok, zastrašovanie, atakovať...
7. Používanie symbolov: gesto, heslo, symbol, vlajka, motto, slávnostný, prísaha, slogan...

„Analýza ide za rámec pravo-ľavého politického triedenia. Namiesto nej hľadá, kde sa daná politická strana nachádza na stupnici mierna – radikálna – extrémistická,“ vraví dátový analytik Milan Petrák z Bisnode.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.