22.05.2019, 00:00

Veľká analýza ukazuje, ako politici prehovárajú k ľuďom. Ktorá strana je najagresívnejšia?

Na množstvo výstupov politických subjektov sa zamerali dátoví analytici zo spoločnosti Bisnode.

Veľká analýza ukazuje, ako politici prehovárajú k ľuďom. Ktorá strana je najagresívnejšia?
Zdroj: TASR/Martin Baumann

V nastavených kampaniach do nadchádzajúcich eurovolieb zvolili politické strany na Slovensku rozmanitý spôsob vyjadrovania a prezentácie. Za posledné mesiace využili ich hlavní zástupcovia širokú škálu výrazových prostriedkov, čím sa k verejnosti dostali rozpačité, emotívne, ideologické aj agresívne vyjadrenia. Niektorí dokonca stavili na demagógiu či ilúziu. Komunikácia jednotlivých politických strán popri inom najviac vypovedá o ich postojoch a chovaní.

Lingvistická analýza 

Na množstvo výstupov politických subjektov sa zamerali dátoví analytici zo spoločnosti Bisnode. Analyzovali polemické texty publikované na ich oficiálnych webových stránkach a na blogoch hlavných predstaviteľov, a to v období od 1. októbra 2018 do 24. apríla 2019. Zamerali sa na výrazy v siedmich kategóriách, z čoho následne dospeli k výslednému koeficientu iracionálnosti, ktorý je súčtom jednotlivých kategórií:

1. Agresivita (nenávisť k iným názorovým skupinám): výrazy ako zmanipulovaný, odporný, prisluhovač, zlo, alibizmus, blud, praktiky, kolaborant, primitív, šokujúci, zapredaný...
2. Predaj ilúzií (vzhliadanie k „vyšším“ ideálom): sloboda, príroda, národ, spása, prestíž, úcta...
3. Dogmatizmus: výrazy ako diskutabilný, rozhodne, všetci, absolútne, razantný, nezmysel...
4. Zastrešovanie sa kolektívom: zámená my a oni v 1. páde.
5. Ideologické myslenie: označenie konkurenčných ideológií a ich predstaviteľov (slová končiace na -zmus, -ista, -istka, - stický). Výrazy ako optimista, terorista, feminizmus...
6. Dramatizácia (prifarbovanie textu): boj, krv, smrť, strach, útok, zastrašovanie, atakovať...
7. Používanie symbolov: gesto, heslo, symbol, vlajka, motto, slávnostný, prísaha, slogan...

„Analýza ide za rámec pravo-ľavého politického triedenia. Namiesto nej hľadá, kde sa daná politická strana nachádza na stupnici mierna – radikálna – extrémistická,“ vraví dátový analytik Milan Petrák z Bisnode.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.