26.05.2019, 17:30

Účasti v eurovoľbách pomohol boj proti kotlebovcom. Ukázala sa sila koalície PS a Spolu, hovorí odborník

Hlavnou témou volieb bol boj proti ĽSNS, uviedol v rozhovore pre HN riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích.

Účasti v eurovoľbách pomohol boj proti kotlebovcom. Ukázala sa sila koalície PS a Spolu, hovorí odborník
Zdroj: TASR

výsledky eurovolieb prekvapivé?

Myslím si, že ani nie, asi sme to všetci očakávali, možno príjemným prekvapením je vyššia účasť. Keď to tak rátam, tak je to zhruba o polovicu viac ako v minulých eurovoľbách. A ak porovnáme výsledky, tak sa zdá, že nastala veľmi analogická situácia s voľbami do vyšších územných celkov spred dvoch rokov. Vtedy to boli voľby, ktoré mali v minulosti relatívne nízku účasť, tak dosiahli 20 percent a v posledných voľbách bolo veľkou otázkou ako dopadnú kandidáti ĽSNS. Bola veľká mobilizácia s témou ĽSNS a výsledkom bolo, že prišlo voliť namiesto 20, 30 percent, takže o polovicu viac. Tiež sa ukázalo, že veľká časť voličov bola zmobilizovaná práve z opozičného spektra. A pri sobotných voľbách sa stalo niečo podobné. Vidíme, že sa o polovicu zvýšila účasť, vidíme, že veľkou témou bola mobilizácia voči ĽSNS a témam, ktoré presadzuje, a zdá sa, že takisto prišli voliť najmä opoziční voliči.

Čiže práve boj proti ĽSNS bol hlavným dôvodom vyššej účasti?

Myslím, že áno, lebo sme mali komunálne voľby, kde nebola takáto centrálna téma a tam k tomu navýšeniu účasti tak masívne neprišlo. Tu môžeme hovoriť, aj keď 20 percent je hanebne málo, že stále ide o relatívne masívne navýšenie účasti oproti minulosti.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.