27.05.2019, 14:41

Mám problém, hlásil Mihál. Obával sa, že ho zvolili za europoslanca

  • Podľa niektorých médií to vyzeralo tak, že sa Jozef Mihál z posledného miesta prekrúžkoval až na pozíciu, ktorá by ho poslala do Európskeho parlamentu.
  • Reagoval na to slovami, že má problém.
  • Prečo však fakt, z ktorého by sa veľká väčšina iných kandidátov v podobnej situácii radovala, znamenal pre Mihála problém?
Mám problém, hlásil Mihál. Obával sa, že ho zvolili za europoslanca
Zdroj: Peter Mayer

Je nedeľa 26. mája 2019, deň po eurovoľbách, a Jozef Mihál o 11.31 uverejňuje status, v ktorom píše: "Mám problém..."

Zdalo sa totiž, že Mihál, ktorý je podpredsedom strany Spolu, sa na spoločnej kandidátke so stranou Progresívne Slovensko z posledného miesta prekrúžkoval až na pozíciu, ktorá by ho poslala do Európskeho parlamentu. Ukazovali to neoficiálne informácie niektorých médií.

Nemá dobré jazykové znalosti

A prečo fakt, z ktorého by sa veľká väčšina iných kandidátov v podobnej situácii radovala, znamenal pre Mihála problém?

​Vysvetlenie môžeme nájsť v rozhovore, ktorý podpredseda Spolu poskytol portálu Aktuality.sk v polovici mája.

"Úprimne sa priznám, že napríklad moje jazykové znalosti nie sú bohviečo. Na rozdiel od napríklad Simony Petrík alebo Vlada Bilčíka (ďalší kandidáti za koalíciu Progresívneho Slovenska a Spolu, pozn. red.), ktorí sú priam rodení Angličania," povedal Mihál s tým, že na kandidátke koalície progresívcov a Spolu boli podľa neho ľudia lepšie pripravení na prácu europoslanca.

Na otázku, či by sa v prípade zvolenia vzdal mandátu v Európskom parlamente, odpovedal, že je to predčasné. "Keď mi ľudia dajú dôveru a dostatočný počet krúžkov, tak príjmem ich rozhodnutie," doplnil.

-----------------------------------------------------------

ZISTITE, AKO VOLILO VAŠE MESTO ČI OBEC.

-----------------------------------------------------------

Nakoniec bolo všetko inak

Napokon však dileme čeliť nemusel. 24 093 prednostných hlasov, zvaných aj krúžky, ho vystrelilo na piatu, "nepostupovú" pozíciu kandidátky koalície progresívcov a Spolu, ktorá s vyše 20 percentami voľby vyhrala a získala štyri mandáty.

"Nemám problém...," stručne uzavrel Mihál na Facebooku krátko po oznámení oficiálnych výsledkov, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu hodinu pred polnocou.

Pre ilustráciu, štvrté miesto obsadil Vladimír Bilčík s 26 202 krúžkami, ktorého z pôvodne druhej priečky na kandidátke odsunuli Martin Hojsík (27 549 preferenčných hlasov) a Michal Wiezik (27 549 preferenčných hlasov).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.