27.05.2019, 17:10

Najväčším skokanom volieb je Kotlebov poslanec, prekrúžkoval sa z posledného miesta

Najviac preferenčných hlasov získala europoslankyňa Monika Beňová zo Smeru-SD.

Milan Uhrík a Marian Kotleba
Zdroj: TASR/M. Baumann

Vo voľbách do Európskeho parlamentu najviac pomohli preferenčné hlasy Milanovi Uhríkovi z kandidátky ĽSNS. Ten sa vďaka 42 779 hlasom posunul na čelo kandidátky zo 14. miesta. Najviac preferenčných hlasov (89 472) získala europoslankyňa Monika Beňová zo Smeru-SD. Informoval o tom Štatistický úrad.

Poslanec Národnej rady Uhrík sa prekrúžkoval až z posledného miesta kandidátky opozičnej ĽSNS, čím predbehol svojich spolukandidátov Martina Beluského a Milana Mazureka. To isté sa podľa štatistikov podarilo aj emeritnému sudcovi Miroslavovi Radačovskému, ktorý sa prekrúžkoval s vyše 42-tisíc hlasmi z tretieho miesta.

Víťazi volieb v podobe koalície Progresívne Slovensko - Spolu zaznamenali takisto zmeny v poradí kandidátov po prekrúžkovaní Martina Hojsíka zo šiesteho miesta a Michala Wiezika zo siedmeho. Tí tak predbehli nezaradenú poslankyňu Simonu Petrík a podpredsedníčku hnutia Progresívne Slovensko Zoru Jaurovú.

Z tretieho miesta na kandidátke parlamentnej SaS sa prekrúžkovala poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá nahradila poslanca Alojza Baránika.

Hnutie OĽaNO získalo vo voľbách do europarlamentu jeden mandát, ktorý získal takisto prekrúžkovaním Peter Pollák z tretieho miesta. Líder kandidátky Igor Matovič pred voľbami z kandidátky odstúpil a vyzval svojich voličov, aby volili Polláka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.