26.07.2017, 00:00

Ak ste získali pozostalosť v exekúcii, ide aj o čas

Zdediť po svojich zosnulých príbuzných môžete v podstate čokoľvek, aj dlhy. Tu sú rady, na čo myslieť, ak mal dlžník na krku aj exekúciu.

Ak ste získali pozostalosť v exekúcii, ide aj o čas
Zdroj: Archív HN

1. EXEKÚCIE A DEDIČSKÉ KONANIE
Ak ste zdedili majetok a zistili ste, že zosnulý mal nejaké dlhy, dokonca na ne siahol exekútor, mali by ste zbystriť pozornosť. Zmeny pri vysporiadaní dedičstva sa týkajú od júla minulého roka procesného postupu, predovšetkým výkonu činnosti notárov. Tiež sa dotkli likvidácie dedičstva. Naďalej podľa Stanislavy Kolesárovej, hovorkyne Slovenskej komory exekútorov, platí, že dedič zodpovedá za poručiteľove dlhy a primerané náklady spojené s pohrebom len do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. „Dedičia nemôžu nijako ovplyvniť existenciu poručiteľových dlhov ani skutočnosť, že sa voči nemu vymáhajú jeho dlhy cestou exekučných konaní. Výšku majetkových pasív a aktív zisťuje, tak ako doteraz, príslušný notár a podľa výsledkov predbežného zistenia rozhodne o ďalšom postupe. Ak je dedičstvo predlžené, rozhodne o likvidácii dedičstva.“

2. DLHY PO ZOSNULOM
Zdediť po zosnulých môžete prakticky čokoľvek. Čo však robiť v prípade, ak mal poručiteľ nejaké dlhy, prípadne jeho majetok bol pred smrťou v exekúcii? Ak neviete, koľko mal zosnulý dlhov, je vhodné požiadať notára o vyhlásenie konvokácie, keď možno veriteľov formou uznesenia vyzvať, aby svoje pohľadávky voči poručiteľovi prihlásili do dedičského konania, inak za ne ako dedičia nebudete zodpovedať „Možno je vhodné zvážiť, kedy prijať alebo kedy odmietnuť dedičstvo, pretože vyhlásenie o odmietnutí dedičstva alebo vyhlásenie o jeho prijatí nemožno vziať späť,“ objasňuje Stanislava Kolesárová. Ak viete, že voči poručiteľovi bolo vedené exekučné konanie, je vhodné skontaktovať sa so súdnym exekútorom čím skôr, aby ten nevykonával exekučné úkony nadbytočne a tak sa nezvyšovali náklady celého exekučného konania. Myslite na to, že väčšina súdnych exekútorov komunikuje elektronicky vo veciach poskytnutia súčinnosti s registrom obyvateľov, ktorý každý mesiac posiela súdnym exekútorom oznámenia o všetkých evidovaných úmrtiach.

3. NAHLIADNITE DO EXEKUČNÉHO REGISTRA
Centrálny register exekúcií je verejne prístupný od júla minulého roka a môže doň nahliadnuť ktokoľvek, teda aj vy ako dedičia, ak chcete zistiť, či a koľko prípadných exekučných konaní sa vedie voči poručit

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.