26.07.2017, 00:00

Ak ste získali pozostalosť v exekúcii, ide aj o čas

Zdediť po svojich zosnulých príbuzných môžete v podstate čokoľvek, aj dlhy. Tu sú rady, na čo myslieť, ak mal dlžník na krku aj exekúciu.

Ak ste získali pozostalosť v exekúcii, ide aj o čas
Zdroj: Archív HN

1. EXEKÚCIE A DEDIČSKÉ KONANIE
Ak ste zdedili majetok a zistili ste, že zosnulý mal nejaké dlhy, dokonca na ne siahol exekútor, mali by ste zbystriť pozornosť. Zmeny pri vysporiadaní dedičstva sa týkajú od júla minulého roka procesného postupu, predovšetkým výkonu činnosti notárov. Tiež sa dotkli likvidácie dedičstva. Naďalej podľa Stanislavy Kolesárovej, hovorkyne Slovenskej komory exekútorov, platí, že dedič zodpovedá za poručiteľove dlhy a primerané náklady spojené s pohrebom len do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. „Dedičia nemôžu nijako ovplyvniť existenciu poručiteľových dlhov ani skutočnosť, že sa voči nemu vymáhajú jeho dlhy cestou exekučných konaní. Výšku majetkových pasív a aktív zisťuje, tak ako doteraz, príslušný notár a podľa výsledkov predbežného zistenia rozhodne o ďalšom postupe. Ak je dedičstvo predlžené, rozhodne o likvidácii dedičstva.“

2. DLHY PO ZOSNULOM
Zdediť po zosnulých môžete prakticky čokoľvek. Čo však robiť v prípade, ak mal poručiteľ nejaké dlhy, prípadne jeho majetok bol pred smrťou v exekúcii? Ak neviete, koľko mal zosnulý dlhov, je vhodné požiadať notára o vyhlásenie konvokácie, keď možno veriteľov formou uznesenia vyzvať, aby svoje pohľadávky voči poručiteľovi prihlásili do dedičského konania, inak za ne ako dedičia nebudete zodpovedať „Možno je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.