14.08.2017, 00:00

Krivdu napravia prepočtom penzií

Prístup k dôchodkom sa zásadne zmenil po roku 2004, no mnohí seniori to vtedy ani nevedeli.

Krivdu napravia prepočtom penzií
Zdroj: Reuters

Každý štvrtý starodôchodca sa onedlho dočká zvýšenia svojej penzie. Ide najmä o ľudí, ktorí v minulosti lepšie zarábali. Štát im totiž pred trinástimi rokmi ukrivdil – vďaka vtedajšej novej legislatíve im do priznaných dôchodkov nezarátal v plnej výške ich (často) vyššie príjmy. Diskriminácia sa má dnes napraviť tak, že Sociálna poisťovňa ide po novom prepočítať penziu pribličžne 101-tisíc dôchodcom, ktorí dostali prvý výmer dôchodku v čase od 1. októbra 1988 do 31. decembra 2003.

Vysoká miera solidarity
Čo vlastne spôsobil upravený „dôchodkový zákon" od roku 2004? Metódu prepočtov zmenil v neprospech seniorov odchádzajúcich do penzie pred spomínaným rokom 2004. Štát ich v podstate donútil byť solidárnymi s najchudobnejšími dôchodcami. Penzie podľa starých výpočtov sa tak stali vďaka vysokej miere solidarity výhodné skôr pre nízkopríjmových penzistov, a naopak, nevýhodné skôr pre tých s nadpriemernými zárobkami. Mnohým ľuďom na riadiacich postoch, v zodpovedných funkciách či pracovníkom v rizikových prevádzkach sa tak neraz vypočítala finálna penzia v podobnej výške ako bežným referentom či sekretárkam.

V čase zmeny zákona pred 13 rokmi však o chystanej reforme mnohí starí ľudia nevedeli a ak by si odchod do dôchodku odložili na neskôr, podľa nového zákona by ich penzia bola vyššia. Na túto nespravodlivosť už roky poukazuje aj Jednota dôchodcov na Slovensku.

Výhodnejší prepočet
V minulosti sa v prístupe k výpočtu penzií presadzovala celkom iná filozofia. Do roku 2004 sa zohľadňovali hrubé platy v piatich najlepších zárobkových rokoch za posledných desať rokov pred rokom

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.