14.08.2017, 00:00

Krivdu napravia prepočtom penzií

Prístup k dôchodkom sa zásadne zmenil po roku 2004, no mnohí seniori to vtedy ani nevedeli.

Krivdu napravia prepočtom penzií
Zdroj: Reuters

Každý štvrtý starodôchodca sa onedlho dočká zvýšenia svojej penzie. Ide najmä o ľudí, ktorí v minulosti lepšie zarábali. Štát im totiž pred trinástimi rokmi ukrivdil – vďaka vtedajšej novej legislatíve im do priznaných dôchodkov nezarátal v plnej výške ich (často) vyššie príjmy. Diskriminácia sa má dnes napraviť tak, že Sociálna poisťovňa ide po novom prepočítať penziu pribličžne 101-tisíc dôchodcom, ktorí dostali prvý výmer dôchodku v čase od 1. októbra 1988 do 31. decembra 2003.

Vysoká miera solidarity
Čo vlastne spôsobil upravený „dôchodkový zákon" od roku 2004? Metódu prepočtov zmenil v neprospech seniorov odchádzajúcich do penzie pred spomínaným rokom 2004. Štát ich v podstate donútil byť solidárnymi s najchudobnejšími dôchodcami. Penzie podľa starých výpočtov sa tak stali vďaka vysokej miere solidarity výhodné skôr pre nízkopríjmových penzistov, a naopak, nevýhodné skôr pre tých s nadpriemernými zárobkami. Mnohým ľuďom na riadiacich postoch, v zodpovedných funkciách či pracovníkom v rizikových prevádzkach sa tak neraz vypočítala finálna penzia v podobnej výške ako bežným referentom či sekretárkam.

V čase zmeny zákona pred 13 rokmi však o chystanej reforme mnohí starí ľudia nevedeli a ak by si odchod do dôchodku odložili na neskôr, podľa nového zákona by ich penzia bola vyššia. Na túto nespravodlivosť už roky poukazuje aj Jednota dôchodcov na Slovensku.

Výhodnejší prepočet
V minulosti sa v prístupe k výpočtu penzií presadzovala celkom iná filozofia. Do roku 2004 sa zohľadňovali hrubé platy v piatich najlepších zárobkových rokoch za posledných desať rokov pred rokom

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.