13.08.2017, 22:54

Kto dostane novú penziu a ako sa bude vyplácať

Kto dostane novú penziu a ako sa bude vyplácať
Zdroj: Dreamstime

Kto sú starodôchodcovia
Existujú dve skupiny starodôchodcov. Prvou sú tí, ktorí začali dostávať dôchodok pred 1. októbrom 1988. Druhú skupinu tvoria penzisti, ktorí začali dostávať dôchodok od 1. októbra 1988 do 1. januára 2004.

Koľko ich bolo pôvodne
Od 1. januára 2004 začala platiť veľká dôchodková reforma vtedajšieho ministra Ľudovíta Kaníka. Približne 451-tisíc penzistom, ktorí poberali dôchodok už pred týmto termínom, ho štát až doteraz nezvýšil.

Koľkých sa to týka
Keď vláda v tomto roku prijala novú legislatívu, zvýšené dôchodky sa týkali už len 101-tisíc penzistov. Poslanci v júni schválili pozmeňujúci návrh poslankyne Eriky Jurinovej, čím sa rozšíri počet starodôchodcov, ktorí budú mať nárok na zvýšenie penzie o 15-tisíc. Zmiernilo sa výberové kritérium na určenie okruhu starodôchodcov a znížila sa suma priemerného mesačného zárobku na 1,1-násobok priemernej mzdy, od ktorej sa budú dôchodky prepočítavať.

Príčiny nezrovnalostí v penziách
Zákon o sociálnom zabezpečení č. 100 spred roka 2004 bol postavený na solidarite. Následná Kaníkova dôchodková reforma sa riadila princípom zásluhovosti. Tým vznikli v dôchodkoch na prelome rokov 2003 a 2004 disproporcie. V odchode do penzie tak stačil rozdiel jedného mesiaca a penzisti v tomto období dostali rozdielne dôchodky, čo vnímali ako nespravodlivosť.

Riešenie po 13 rokoch
Po odchode ministra Kaníka sa na riešenie krivdy v roku 2006 podujala ministerka práce Iveta Radičová. Ďalšia novela príslušného zákona bola v roku 2008, ktorú predložila ministerka Viera Tomanová. Ani jedna zo zmien však nevyriešila sit

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.